Zpět na seznam

Medvědice lékařská

Arctostaphyllos uva-ursi

Foto: Medvědice lékařská
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny bílá, narůžovělá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Popis

Medvědice lékařská je stálezelený, až 1m vysoký zakrslý keř. Má kožovité, malé, celokrajné listy s plochým okrajem, na povrchu leskle tmavozelené, vespod s žilkami. Květy se objevují podle stanoviště od března do července, jsou bílé nebo narůžovělé, uspořádané v hroznovitém květenství. Bobulovité plody jsou moučnaté, šarlatově červené, se zbytky čnělky na vrcholu.
Medvědici je možné zaměnit s brusinkou, ale ta má na spodní straně tečkovité žlázky a na plodech zbytky čtyřdílného kalichu kolem prohloubeného vrcholu.

Čeleď:
vřesovcovité

Původ:
Medvědice lékařská roste v Evropě, Severní Americe, Grónsku a na Sibiři. Dříve se používala v severní Evropě k vydělávání kůží. Ve střední Evropě se začala používat jako léčivá rostlina od 18. století.

Pěstování:
Medvědice lékařská vyžaduje slunné a vlhké stanoviště jako je rašeliniště a vřesoviště. Roste také v horských oblastech až do výšky 2500m n.m., často ve světlých borových lesích.

Sběr:
Použitelnou částí této rostliny jsou sušené listy. Rostlina obsahuje fenolové glykosidy, hlavně arbutin, flavonoidy, třísloviny. Má antibakteriální účinek.
Listy je možné sbírat v zimě, od prosince do ledna a také od dubna do července. Pro dobrou kvalitu je důležité rychlé usušení, v troubě při teplotě do 50 stupňů.

Použití:
Listy medvědice dezinfikují moč a pomáhají tak při zánětech močového měchýře a při infekci močových cest. Při těchto potížích pijeme čaj připravený z 1 -2 čajových lžiček rozdrobených listů přelitých 1 šálkem studené vody. Nálev necháme vylouhovat asi 8 hodin. Při tomto postupu obsahuje čaj jen málo tříslovin, které mohou u lidí s citlivým žaludkem vyvolávat nevolnost a dávení. Pije se jeden šálek teplého čaje třikrát denně.
Medvědice se také přidává do čajových směsí a v přípravcích k jiným rostlinám, které zvyšují množství moči a tím vyplavují bakterie.
Čaj z listů medvědice lékařské účinkuje nejlépe, pokud v době jeho užívání obsahuje strava mnoho mléka, zeleniny - hlavně rajčat, ovoce, brambor a ovocných šťáv. Alternativou je užívání jedlé sody z lékárny. Do každého šálku se přidává na špičku nože jedlé sody, aby moč reagovala alkalicky, účinný hydrochinon se uvolňuje jen při zásadité reakci moče.
Medvědice má dobré účinky, ale nelze ji užívat dlouhou dobu a ve velkém množství, hrozí nebezpečí poškození jater. Aby se zabránilo negativním následkům, neměl by se čaj bez přerušení užívat déle než jeden týden a ne častěji než pětkrát za rok. Děti mladší pěsti let a těhotné ženy medvědici užívat nesmějí.
Nové fotografie rostlin