Zpět na seznam

Klouzek modřínový

Suillus grevillei

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 4 cm do 15 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Použití rostliny v potravinářství
Popis

V Evropě roste celkem 15 druhů klouzků. Kromě jednoho druhu severského, jednoho vysokohorského a dvou vázaných na borovice ve Středomoří můžeme všechny ostatní najít i u nás.
Klouzek modřínový patří mezi nejčastěji se vyskytující se druh. Je charakteristický citrónově žlutou barvou klobouku i pórů , od nížin až do hor. Pokožka klobouku je stejně jako u ostatních druhů klouzků slizká a dá se celá sloupnout.

Klouzek modřínový má klobouk 4 -15cm široký, polokulovitý, pak zploštělý, citrónově až oranžově žlutý, slizký. Póry jsou žluté, dlouho zakryté žlutobílým závojem. Třeň je 4 -12 x 1 -2,5cm velký. Žlutý, hnědavě žíhaný a se žlutavým prstenem. Dužina je žlutá, pod kapkou roztoku síranu železnatého se zbarvuje hnědošedě. Chuť i vůně je houbová. Výtrusný prach je olivově hnědý. Výtrusy jsou bledě žluté, válcovitě elipsoidní, se ztlustlou stěnou, hladké. Cystidy jsou kyjovité, žlutě zbarvené a hnědě inkrustované. Dalším druhem rostoucím výhradně pod modříny je klouzek tridentský (Suillus tridentinus). má oranžově hnědý šupinatý klobouk a zprvu krásně, později špinavě oranžové ústí rourek.

Klouzek slizký (Suillus aeruginascens) má plodnice celé šedohnědé nebo šedožluté. Je jedlý, ale vzácný.

Čeleď:
Boletaceae - hřibovité

Výskyt:
Klouzek modřínový roste od června do listopadu na jehličí, v trávě, většinou ve velkém počtu a vždy v dosahu kořenového systému stromu. Na známých místech je možné houbu pravidelně sbírat po desítky let. Teprve s úplným odumřením stromu ustane fruktifikace.

Druh se běžně vyskytuje také pod vysazovaným modřínem japonským v některých parcích a zahradách. Vyskytuje se v Evropě, v Severní Americe, v Japonsku, Austrálii a na Novém Zélandě.
Klouzek tridentský vyžaduje vápnité půdy.

Použití:
Klouzek modřínový je jedlá houba. Je třeba ale před jeho použitím sloupnout slupku s klobouku.
Nové fotografie rostlin