Zpět na seznam

Ibišek čínská růže

Hibiscus rosa - sinensis

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Ibišek čínská růže je tropický keř vysoký až 6m, vzpřímený. Listy mají alespoň v horní polovině pilovitý okraj, květy jsou velké, většinou zářivě červené, s pěti neoddělenými korunními plátky a středním sloupkem, který nese v horní třetině mnoho žlutých prašníků a na špičce pětihlavou ztlustlou, sametovou bliznu.

Listy jsou střídavé, vejčité až oválné, zašpičatělé, bylinné, 4 -15cm dlouhé a 2,5 - 10cm široké, s vlasovitě jemnými palisty. Květy jsou jednotlivé, většinou 10 -15cm dlouhé, s úzkými vnějšími kališními lístky na bázi pětizubého kalichu. Plody jsou podlouhlé tobolky, otevírající se ve zralosti pěti chopněmi, s mnoha semeny.

Ibišek čínská růže je v Asii v kultuře již velmi dávno. Se šťávou z jeho květů se dříve barvily na černo nejen vlasy a oční řasy, ale i boty. Kromě plané formy existují mnohé vyšlechtěné odrůdy s bíle skvrnitými nebo dřípenými listy, s dvojitou nebo plnou korunou, zbarvenou růžově, oranžově, žlutě nebo bíle, i vícebarevnou, zřídka až 30cm velkou.

V kultuře ja také mnoho dalších odrůd rodu Hibiscus. Ibišek proměnlivý s pětilaločnými listy, mění barvu květu v průběhu dne od bledě růžové až po sytě červenou. Keřovitý ibišek syrský s třílaločnými listeny a fialovými květy je i u nás odolný proti zimě.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Ibišek čínská růže pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Ibišek čínská růže je jeden z nejhojnějších okrasných keřů v tropech a subtropech.
Nové fotografie rostlin