Zpět na seznam

Škarda dvouletá

Crepis biennis

Detail
Kategorie Dvouletky
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, vykrajované, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Škarda dvouletá je převážně dvouletá bylina, výjimečně i jednoletá ozimá. Plody jsou nažky, uspořádané asi po 50 do úborů. Mají podlouhlý tvar, k bázi i k vrcholu jsou mírně zúžené. Na bázi je okrouhlý pupek a kolem něj prstencovitý val, na vrcholu plodu je sněhobílý, vytrvávající, jednoduchý, víceřadý chmýr. Povrch nažky je lysý, matný nebo slabě lesklý, žebernatý, žebra jsou hladká. Barva oplodí je světle a středně hnědá. Nažky jsou asi 5 mm dlouhé a 0,6 mm široké. Chmýr je asi 7 mm dlouhý.

Klíční listy jsou 10 - 15 mm dlouhé, podlouhlé, na konci zaokrouhlené, naspodu klínovitě zúžené v řapík. První listy jsou střídavé a vytvářejí růžici přízemních listů. Jsou kopisťovité, v dolní části ztenčené v plochý řapík, horní třetina čepele je široce zaokrouhlená, na okraji čepele jsou kratičké, nepravidelně roztroušené zoubky. Počínaje třetím listem je okraj čepele v dolní polovině vykrajovaně zoubkatý. Listové čepele jsou na líci krátce a přitiskle chlupaté, na rubu s delšími, štětinovitými chlupy na dolní části řapíku. Střední žilka je výrazná, někdy načervenalá. Zpočátku menší listy se postupně zvětšují.

Tento druh není nebezpečným plevelem, ve větším množství ale znehodnocuje píci, protože dává tvrdé a hořké semeno. Nažky je možné použít jako krmivo pro ptáky.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Rostlina roste na vlhčích loukách, v příkopech a na trávnících u cest, na okrajích křovinatých lemů i ve světlých lesích, na navážkách zeminy i na náspech komunikací, v zahradách, na mezích, na úhorech i na polích, kde se může vyskytovat ve víceletých pícninách a po sečích může dorůstat. Je to druh nenáročný a velmi hojný, především na teplých stanovištích, od nížin až do subalpínského stupně.

Množení:
Druh se množí generativně. Plody zrají od července do pozdního podzim a pomocí větru vysemeňují. Nažky nemají klíční odpočinek, proto se klíční rostliny objevují již koncem léta, na podzim, v předjaří a zjara.

Nažky jsou šířeny větrem a vodou, také zažívacím ústrojím zvířat nebo pracovní činností člověka.
Nové fotografie rostlin