Zpět na seznam

Kuřátka zlatá

Ramaria aurea

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 6 cm do 10 cm
Šířka rostliny od 7 cm do 14 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Kuřátka zlatá je jedlá, netržní houba. Plodnice jsou vysoké 60 -100mm a široké 70 -140mm, masité, keříčkovitě větvené. Z pevného základu vyrůstá bohatě větvený útvar. Konečné větévky jsou na okrajích tupé a jemně kuželovitě zoubkaté.

Dužina je téměř čistě bílá, chutná a vonná.

Výtrusy jsou elipsoidní, na povrchu bradavičnaté, žlutě okrové. Výtrusný prach je žlutavý až žlutě okrový.

Zaměnit je s jedovatou houbou je prakticky nemožné. Podobají se jiným druhům kuřátek, zejména jedlým kuřátkům žlutým (Ramaria flava), která se řadí mezi tržní houby, nebo kuřátkům sličným (Ramaria formosa), která jsou těžko stravitelná a nahořklá. Některá další kuřátka jsou nejedlá, jsou však většinou drobnější. Mnoho začátečníků je mylně zaměňuje za houbičku krásnorůžek lepkavý (Calocera viscosa), která tvoří poměračově žluté až oranžové plodničky, většinou jen s několika větévkami. Lidově se někdy kuřátkům říká kozí brada, pazourky nebo prstíčky.

Výskyt:
Kuřátka zlatá rostou převážně v listnatých lesích, pod duby a habry, v červenci a srpnu, ale mohou se objevit od června do října.

Použití:
Kuřátka zlatá je místy velmi ceněná houba, využitelná v kuchyni. Dobře se připravují. Jsou tuhá, proto je nutné je dostatečně tepelně upravit. Vhodná jsou na stejné pokrmy jako kuřátka květáková.
Nové fotografie rostlin