Zpět na seznam

Biskupská čepička

Astrophytum myriostigma

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny od 15 cm do 20 cm
Barvy rostliny žlutá, oranžovožlutá
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, vápenité půdy, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Biskupská čepička je kaktus s kulovitým až válcovitým tělem bez trnů, vysoké 15 -20cm a zelenavě šedé, pokryté jemnými bělošedými vločkami. Počet žeber kolísá mezi 4 -8, většinou jich je 5, proto se mu říká „biskupská čepička“. Ne žebrech jsou přisedlé okrouhlé vlnaté, hnědé areoly.

Květy jsou 4 -6cm široké a světle žluté, uprostřed někdy oranžově žluté. Zelenavý plod je vejčitý, hustě trnitý s obsahem černohnědých semen. Za zralosti hvězdicovitě puká.

Existuje mnoho variet tohoto kaktusu, např. Astrophytum columnare s podlouhlejším tělem, Astrophytum quadricostatum se čtyřmi žebry a Astrophytum nudum, které tvoří bílé vločky a vypadá proto zelené.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Astrophytum myriostigma pochází a roste ve středním a východním Mexiku ve vysokých polohách na horních rovinách až do nadmořské výšky 2000m.

Pěstování:
Tento kaktus roste velmi pomalu, vyžaduje přímé slunce a mírně vápenatý, dobře propustný substrát. V době vegetace je nutné ho dobře zalévat a přidávat kapalné hnojivo, v zimě udržovat v suchu. Krátkou dobu snese teploty 3 -6°C.

Množení:
Rostlina téměř netvoří výběžky, množíme ji tedy semeny vysévanými na jaře při teplotě 20 -22°C.
Nové fotografie rostlin