Zpět na seznam

Hřib strakoš

Suillus variegatus

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 5 cm do 14 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Hřib strakoš je druh, který provází borovice a to zejména, pokud rostou na kyselých půdách. Má klobouk 5 -14cm široký, šedoolivově až žlutohnědě plstnatý, později šupinkatý, za vlhka slizký. Ústí rourek je olivově hnědé, po pomačkání modrající. Třeň je 3 -9 x 2,5 -4cm velký, žlutohnědý, se žlutavou dužinou. Oxidací se mění do modrozelena.

Chuť má příjemnou, vůni ovocnou. Výtrusný prach je olivově hnědý, výtrusy bledě žluté, se ztlustlou stěnou, hladké. Cystidy jsou kyjovité.

Hřib dutonohý (Boletinus cavipes) je snadno rozpoznatelný podle dutého třeně, hnědočerveného šupinkatého klobouku a velkého ústí rourek. Klobouk má 4 -12cm široký, rourek jsou velká, protáhlá, paprsčitě uspořádaná, zbarvená žlutě nebo zelenožlutě. Třeň je 3 -9 x 8 -3,5cm velký, hnědavý, dutý, s hnědým prstenem. Dužina je žlutavá, neměnná. Chuť mírná, někdy štiplavá, vůně příjemná. Výtrusný prach je světle žlutozelený, výtrusy světle žluté, vřetenovité, s hladkou a ztlustlou stěnou. Cystidy jsou lahvicovité.

Dalším druhem rostoucím pod modříny je hřib asijský (Boletius asiaticus). Má jemně červený klobouk, póry karmínově hnědé.

Čeleď:
Boletaceae - hřibovité

Výskyt:
Hřib strakoš roste na rašeliništích pod borovicí blatkou, ale také vysoko v horách až v subalpínském stupni, kde tvoří mykorrhizu s klečí. Roste od června do listopadu. Centrem jeho rozšíření je Evropa, byl nalezen i v Laponsku, na jihu až v Kostarice, na východě v hornatém území Kavkazu. V Severní Americe a ve východní Asii chybí.

Hřib asijský roste pod modřínem sibiřským, původní dřevinou na severu Evropy.

Použití:
Hřib strakoš je chuťově stejně dobrý jako klouzky.
Nové fotografie rostlin