Zpět na seznam

Rudodřev koka

Erythroxylum coca

Foto: Rudodřev koka
Detail
Kategorie Listnaté keře
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Rudodřev koka je keř nebo strom vysoký až 3 m, s červenavě hnědou borkou.

Větve jsou prutovité porostlé střídavými, podlouhle vejčitými celokrajnými listy s krátkým řapíkem, jsou světle zelené, až 7 cm dlouhé a až 4 cm široké.

Květy jsou drobné, bělavé sestavené do svazečků vyrůstajících z paždí listů.

Plod je vejčitá peckovice dlouhá až 8 mm, za zralosti oranžově červená, obsahující pouze jedno semeno.

Čeleď:
Erythroxylaceae – rudodřevovité

Původ:
Rostlina pochází z tropické až subtropické Jižní Ameriky – Bolívie a Peru. Pěstuje se v Argentině, Kolumbii, Brazílii i v Indonésii. Do Evropy se dovážely kokové listy na výrobu kokainu. Rudodřev se podařilo vypěstovat v některých botanických zahradách.

Pěstování:
Rudodřev dobře roste v tropických oblastech v horkých údolích na lesních mýtinách, kde jsou nejčastěji zakládány plantáže.

Semenáčky se ve školkách pěstují asi rok, když jsou vysoké 30 - 50 cm, vysazují se na pole. Při dobrém ošetřování porostu je možné na plantáži prvně sklízet listy z rostlin starých asi rok a půl. U tříletých stromků je možné listy sklízet již 3 - 5 krát ročně, aniž se rostliny poškodí. Čerstvě sklízené listy se opatrně suší, ale nesmí přeschnout. Delším skladováním ztrácejí listy vůni i účinnost.

Životnost plantáže je asi 20 let, potom se obnovuje.

Množení:
Rostlinu je možné snadno množit řízky, ale pěstuje se převážně vysévanými do školek.

Použití:
Listy obsahují asi 1% alkaloidu kokainu. V pěstitelských oblastech domorodé obyvatelstvo čerstvé listy žvýká. Pro zvýšení palčivosti k nim někdy přidávají pálené vápno nebo rostlinný popel. Kokain obsažený v listech přímo působí na ústřední nervstvo, umožňuje tak domorodému obyvatelstvu přečkat období hladu a žízně bez vážnější fyzické i psychické únavy.

Kokain je narkotikum, které se v medicíně používá od roku 1884 jako místní anestetikum v zubní, a očním lékařství, pro zažívací a nervovou soustavu má účinky tonizující. Je to návyková a nebezpečná droga.
Nové fotografie rostlin