Zpět na seznam

Brslen evropský

Euonymus europaeus

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 7 m
Barvy rostliny zelenobílá
Tvary rostliny vijan
Barvy listů červená, zelená, žlutozelená
Tvary listů pilovité, vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, nenáročné
Popis

Brslen evropský je opadavý keř nebo menší strom vysoký 1 -7m s široce klenutou korunou. Větve jsou velmi husté, strnule odstávající, kůra je šedohnědá nebo černohnědá. Mladší větévky jsou zelenohnědé, nevýrazně čtyřhranné nebo se dvěma až čtyřmi korkovými lištnami, občas jsou i křídlaté s četnými korkovými bradavičkami.

Pupeny jsou zelené, 3 -5mm dlouhé, vejčité. Listy jsou jednoduché, 3 -10cm dlouhé a 2 -3,5cm široké, podlouhle kopinaté nebo podlouhle vejčité, na horním konci špičaté až tupé, na bázi klínovité, na okraji jemně vroubkovaně pilovité, lysé, na lícní straně modrozelené, rub je světlejší, s 5 až 12mm dlouhým rýhovaným řapíkem. Olistění je na podzim nažloutlé, pak svítivě červené. Květy jsou oboupohlavné, ale někdy i jednopohlavné, čtyřčetné, zelenobílé, 8 -10mm v průměru, po 3 -9 v úžlabních nících vidlanech. Kališní lístky jsou 1 -1,5mm dlouhé, okrouhlé, lysé.

Korunní plátky jsou 3 -5mm dlouhé a 2 až 3mm široké, trojúhlé až vejčité, na okrajích lehce třepenité, na lícní straně nevýrazně papilózní. Tyčinky jsou volné, se žlutými prašníky, květní lůžko se širokým diskem vylučujícím nektar. Plod je čtyřpouzdrá tobolka s kulatými, 1 -1,5cm dlouhými, růžovými nebo karmínově červenými, 2 -4 semennými segmenty. Semena jsou vejčitá, 6 -7mm dlouhá, obalená oranžovým masitým míškem, po prasknutí tobolky visí na niti z plodu. Semena jsou jedovatá. Brslen evropský kvete od května do konce června.

Tento druh patří k eurosibiřské květeně a vyskytuje se ve střední Evropě zejména v doprovodu trnky, šípkové růže, ptačího zobu a dřínu. Lidově se mu říká „farářovy čepičky“, protože jeho tobolka připomíná biret katolického kněze. Pro mnoho ptáků představují plody zdoj potravy a ptáci rostlinu také rozšiřují.

Na trhu jsou dnes k dostání různé odrůdy, např. ´Albus´, s bílými plody, ´Atropurpureus´ s úzce kopinatými, purpurově červenými, na podzim šarlatově červeně až fialově barvícími listy a temně červenými plody. Odrůda ´Pumilus´ je zakrslého vzrůstu a má hustě vystoupavé větve a ´Red Cascade´je vysoký s lehce převislými výhony a velkým množstvím žlutých plodů.

Čeleď:
Celastraceae - jesencovité

Výskyt:
Brslen evropský roste téměř po celé Evropě a také v Irsku, Skotsku, jižním Švédsku a Dánsku, východně na Sibiř, na jihu od Španělska přes Balkánský poloostrov po Kavkaz a západně až po Atlantik. Na našem území je dost hojný.

Roste v lužních a listnatých lesích, v křovinách, na skalách, pastvinách, březích a na zdech. Nachází se od nížin do nadmořské výšky 1200m. Miluje živné, vápenaté, dobře provlhčené a hluboké jílovité půdy.

Množení:
Brslen evropský se rozmnožuje především vegetativně tvorbou mnoha kořenových puků. Během několika málo let se takto mohou ozelenit rozlehlé plochy.

Použití:
Lesnicky je brslen bezvýznamný, jen někdy se vysazuje na zpevňování dun a srázů, jeho světlé, bezjádrové dřevo je jemně porézní a používá s v řezbářství a při výrobě hudebních nástrojů. Dříve sloužil ke zhotovování vřeten.

Z jeho dřeva získané dřevěné uhlí je velmi měkké a stejnoměrně tvrdé, a používá se hlavně ke kreslení.
Nové fotografie rostlin