Zpět na seznam

Areka obecná

Areca catechu

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 3 m
Barvy rostliny zelenobílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny vlhko, teplomilná
Použití rostliny nádoby, v lékařství
Popis

Areka obecná je stálezelená palma, která roste pouze v tropických oblastech v jižní Asii. Je citlivá vůči mrazu a dorůstá do výšky 10 -30m. Roste od Indie přes Srí Lanku až po Malajsii. Je známá také jako „ pisangová palma“ nebo „ indická akácie“.

Tato palma má přímý, nerozvětvený a poměrně tenký kmen. Na jeho vrcholu rostou obrovské zpeřené listy, které vytvářejí mohutný tmavozelený chochol. Pod listy vyrůstají rozvětvené květní palice se smetanově bílými až nazelenalými, příjemně vonícími květy. Plody této palmy se označují jako arekové, betelové nebo pisangové ořechy.

V každém je uloženo jedno semeno, které nepřiléhá k vnitřní stěně plodu,obsahující barvivo. Plod je oranžově žlutý, asi 5 cm dlouhý a patří k peckovicím.
Areka obecná je v Číně uvedena na oficiálním seznamu léčiv.

Čeleď:
arekovité ( palmy)

Původ:
Areka obecná pochází z jižní Asie.

Použití:
Obyvatelé jižní Asie už mnoho let zpracovávají betelové ořechy na žvýkací tabák. K jeho přípravě se také používá pepřovník betelový ( Piper betle), tropická popínavá rostlina, jejíž sušení listy mají stimulační a adstringentní účinek. Drcené betelové ořechy se zavinou do listů pepřovníku betelového, natřených hašeným vápnem. Z ořechů se tak uvolňují omamné látky. Někdy se do tzv. „ betelových soust“ přidávají ještě různé druhy koření.

Žvýkaní betelu je považováno za konzumaci drogy, ale nesnižuje soustředění ani pracovní výkonnost. Při častém požívání dochází k černání zubů a ke zčervenání slin.

Alkaloidy a taniny obsažené v těchto ořechách zrychlují srdeční tep, podporují tvorbu slin, tlumí pocit hladu, potlačují vyčerpanost a zahánějí únavu.

V Indii a v Číně se betelové ořechy používají proti parazitárním střevním onemocněním. Do některých přípravků se také přidávají vonné látky z květů arekové palmy.

Betelové ořechy se používají i ve veterinární medicíně a to k likvidaci střevních parazitů.
V mnoha zemích podléhá používání plodů arekové palmy přísným zákonným ustanovením. Nadměrné požívání vyvolává zvracení, zesiluje tvorbu slin a navozuje stav zmatenosti. Při dlouhodobém žvýkání může dojít k tvorbě nádoru v dutině ústní.


Pěstování:
Areka potřebuje tropické podnebí, vlhkou půdu s dobrou drenáží a teplotou aspoň 16 stupňů.

Množení:
Množíme na jaře semeny při teplotě alespoň 24 stupňů.

Sklizeň:
Plody sklízíme po dozrání. Ořechy se suší.
Nové fotografie rostlin