Zpět na seznam

Svízel syřišťový

Galium verum

Foto: Svízel syřišťový
Detail
Kategorie Bylinky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ, stonek
Popis

Tato bylina vyhání z pevného, dřevnatého, dlouhočlenného oddenku přímé nebo vystoupavé, asi půl metru vysoké lodyhy. Ty jsou zaoblené, čtyřžeberné, větevnaté, a mají šesti až dvanáctičetné přesleny čárkovitých, jednožilných listů. Květy jsou velmi drobné, citrónově žluté. Jsou složeny v koncových, hroznovitých bohatých latách, mají medovou vůni. Plodem je suchá dvounažka, složená ze dvou lysých tvrdek. Kvete od června do srpna.

Čeleď:
Rubiaceae - mořenovité

Pěstování:
Svízel je velmi rozšířená bylina rostoucí na suchých, především podhorských pastvinách, loukách a stráních.

Sklizeň:
Předmětem sběru je kvetoucí nať. V lidovém léčitelství se někdy nahrazuje natí svízele povázky (Galium mollugo L.), svízele přítuly (Galium aparine L.) nebo natí svízele lesního (Galium silvaticum). Všechny tyto náhradní druhy kvetou bíle.

Použití:
Droga obsahuje především glykosid galiosin, rubiadinglykosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály.
Droga je velmi účinná v urologii, protože je velmi močopudná. Snižuje chuť k jídlu, využívá se proto proti otylosti. Patří k nejlepším léčivům dutiny ústní, kde ji aplikujeme formou žvýkaní čerstvé byliny nebo alespoň spařené suché drogy.
Svízel má také silné protirevmatické účinky, což je málo známé. Využívá se kombinace vnitřní a zevní léčby. Na oteklé klouby se aplikují kašovité obklady, stejně tak i na furunkly. Vředy, nehojící se rány a kožní záněty a lehčí popáleniny. Účinný je také při nočních křečích v nohou, kdy drogu podáváme vnitřně.
Vhodnou lékovou formou je nálev nebo krátce, několik vteřin vařený odvar. Osvědčila se také forma bylinného balzámu. Droga má nepříjemné aroma a silný čaj může u některých osob vyvolat pocity ošklivosti, spojený s lehkým nutkáním na dávení. Objektivní kontraindikace ani nežádoucí účinky nejsou známy. Chuť čaje můžeme vylepšit kombinací svízele do směsí.
V našich podmínkách nahrazujeme úzkoprofilový květ žluté hluchavky květem hluchavky purpurové, která je velmi hojná, nebo také květem vřesu.
Pro homeopatické účely používáme kvetoucí vršek natě, trhaný v době květu. Užíváme hlavně při poruchách krevního oběhu, prokrvování, a pak v celé oblasti nervů, např. při bolestech nervového původu, epilepsii, hysterii, závratích, žaludečních neurózách apod.
Jako vynikající močopudný prostředek, zejména při vodnatelnosti, používáme š´távu z čerstvé natě smíšenou s horkou vodou.
Listy mohou sloužit pro zastavení krvácení z nosu - čerstvé listy podrtíme a vtlačíme do nosu, ale jen tak, aby šly vyjmout.
Nové fotografie rostlin