Zpět na seznam

Plamének velkokvětý

Clematis macropetala

Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny modrá, fialová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Plaménky patří mezi nejznámější a nejrozšířenější popínavé dřeviny. Známe kolem 250 druhů divoce rostoucích plaménků. Jejich domovem jsou všechny oblasti mírného pásma. Plaménky jsou víceleté byliny i dřeviny. Bylinné druhy mají zdřevnatělý jenom kořenový krček, dorůstají jen několik desítek centimetrů a jejich nadzemní části každý rok odumírají.

Vysazujeme je většinou s jinými bylinami do trvalkových záhonů. Dřevité druhy jsou polokeře, liány s tenkým dřevnatým kmínkem, které se šplhají i do několika metrů. Popínají se úponky, které jsou vytvořené z přeměněného řapíku. Velké množství plaménků si vyžádalo jejich roztřídění.

Nejčastěji se třídí do skupin: PATENS - kvete na loňském dřevě, FLORIDA - kvete na loňském dřevě, LANUGINOSA - kvete na nových výhoncích, VITICELLA - kvete na letorostech, JACKMANII - kvete na letorostech.

Některé druhy se i v rámci skupiny mohou mírně lišit, proto je toto roztřídění jen orientační.
Plaménky mají velmi bohatě větvený kořenový systém. Květy jsou oboupohlavní, barva květů různá, většinou platí, že čím teplejší oblast, ze které plamének pochází, tím intenzivnější barva květů. Botanické druhy mají květy menší, trubkovité, zvonkovité nebo otevřené, se čtyřmi okvětními lístky, vyšlechtěné plaménky mají většinou čtyř- až šestičetné okvětní lístky.

Velkokvěté druhy mohou mít 4 -10 okvětních lístků. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v mnohokvětých latách. Zahrádkáři pěstují zejména velkokvěté plaménky, ze kterých se vyšlechtilo mnoho kultivarů. Nedorůstají velkých rozměrů. Ale jejich květy jsou velké.

Plamének velkokvětý připomíná plamének alpský, je ale mohutnější. Snáší mrazy do -25°C. Dorůstá do výšky 2m. Květy jsou jednotlivé, modré až modrofialové, převislé, s mnoha patyčinkami, které jsou světlejší než kališní lístky.

Nejčastěji pěstujeme kultivary ´Markham´s Pink´ s květy purpurovými se světlejším okrajem a bělavými patyčinkami, ´Rosy O´Grady´ s květy růžovými, zpola plnými, hvězdicovitými, ´White Moth´ s čistě bílými květy se špičatými kališními lístky.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Plamének velkokvětý pochází ze severní Číny a Sibiře, v Evropě se pěstuje od roku 1912.

Pěstování:
Tento plamének vysazujeme na severní stanoviště.

Množení:
Množíme semenem i bylinnými odřezky.

Choroby, škůdci:
Rostlina trpí houbovými chorobami.

Použití:
Tento plamének používáme na ploty, menší mřížky, drátěné konstrukce, na fasády budov k drátěným konstrukcím. Rostliny ošetřujeme řezem jen výjimečně.
Nové fotografie rostlin