Zpět na seznam

Akebie pětičetná

Akebia quinata

Detail
Kategorie Ovíjivé
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září
Měsíce kvetení Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina, půdopokryvná rostlina
Popis

Rod zahrnuje pět druhů dřevin rostoucích v Japonsku a střední Číny.
Akebie pětičetná je nejotužilejším u nás pěstovaným druhem. Je to ovíjivá liána, roste rychle, ročně doroste o 1,5 -2m, vysoká je 10m. Listy jsou dělené, pětičetné, tmavě zelené, s dlouhými řapíky. Akebie jsou jednodomé rostliny, ale pro vývoj plodů je nutné opylování mezi rostlinami. Kvetou v květnu zároveň s rašícícmi listy. Květy jsou oboupohlavní, drobné, tmavě fialové, silně voní, jsou uspořádané v malých převislých hroznech. Samčí květy jsou mnohem větší než samičí. Plody dozrávají v září, jsou fialově zelené, asi 10cm dlouhé a 3cm široké, tvarem připomínají okurku a jsou jedlé, svým vzhledem k jídlu příliš nelákají.

Čeleď:
Lardizabalaceae - kokylovité

Původ:
Domovem této rostliny je Korea, Japonsko a střední Čína.

Pěstování:
Na půdu je rostlina nenáročná, snese i sušší půdy, polostín i slunce. Mladé rostliny musíme v zimě chránit pokrývkou před mrazem. Na nechráněných stanovištích může namrznout pozdními jarními mrazy.

Množení:
Množíme semeny velmi brzy po sběru, nebo také letními řízky, kořenovými odřezky nebo vlnovkovitým hřížením jednoletých výhonků do půdy.

Choroby, škůdci:
Choroby a škůdce u nás rostlina nemá.

Použití:
Tento druh je vhodný k východním a severním stěnám, k fasádám, kde potřebuje oporu, také na pergoly nebo loubí. Výjimečně ji můžeme použít i pokrytí půdy. Protože starší rostliny vysávají z půdy mnoho vody, je vhodná i k sušení vlhkých základů a zdí. Řez nevyžaduje, ale má tendenci se ve spodní části větvit, pokud ji tedy chceme mít olistěnou, je nutné ji řezem upravovat.
Nové fotografie rostlin