Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 3 m do 4 m
Barvy listů zelená
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, solitéra, nádoby
Popis

Fargesia robusta je středně vysoký (3 - 4 m) neinvazivní druh bambusu. Není nutná kořenová bariéra. Nejlépe roste v polostínu, ale snáší i slunná stanoviště. Je to jeden z na jaře nejranněji vyrážejících druhů. Mrazuvzdorný do -20°C.

Do Evropy byla dovezena z přírodní rezervace Wolong v severním Sečuánu (Sichuan) Julianem Campbellem a umístěna do Královské botanické zahrady v Londýně (KEW Garden). Koncem r. 1980, bylo umožněno pěstitelům získat sazenice z této rostliny a ta si velmi rychle získala velkou oblibu. Od té doby bylo uskutečněno několik nových importů a některé nové rostliny se od původní formy dost liší. Tato původní forma se také nazývá Fargesia robusta 'Campbell' a je zřejmě ze všech forem nejzimovzdornější.

Fargesia robusta Pingwu – importována v roce 1997 (Prins – Palen) z přírodní rezervace Wolong v severním Sečuánu (Sichuan). Nalezena byla v nadmořské výšce 2700 metrů. Velmi se podobá původní formě. Má o něco světlejší listy, stébelné pochvy jsou nažloutlé a nepřiléhají tak těsně ke stéblu.

Fargesia robusta 'Red sheaths' – původ neznámý, poprvé v Evropě se objevila v Anglii. Má o něco větší listy než původní forma, stvoly jsou dále od sebe a růst je více intenzivní. Stébelné pochvy jsou červeno-hnědé a zůstávají dlouho na stéblech.

Fargesia robusta 'Wenchuan' – importována v roce 1997 (Prins – Palen). Nalezena ve Wenchuan v nadmořské výšce 1800 metrů. Připomíná předcházející formu.

Fargesia robusta 'Wolong' – nalezena v roce 1996 v přírodní rezervaci Wolong v severním Sečuánu (Sichuan). Má největší listy ze všech forem. Někdy se pod tímto názvem nabízejí i jiné rostliny s velkými listy s rozdílnou zimovzdorností. Moje „pravá“ Woolong je zimovzdorná stejně jako Campbell.

Fargesia robusta 'Big Leaves' několik různých rostlin z importů s velkými listy s různou zimovzdorností

Fargesia robusta 'Robusta' – v roce 2008 dal J.V.D. Palen do oběhu novou selekci z importovaných rostlin. Má mít vzpřímený habitus a rychle narůstat. Zimovzdornost zřejmě slabší než u Fargesia robusta 'Campbell'.
Nové fotografie rostlin