Zpět na seznam

Pomerančovník zakrslý

Citrus microcarpa

Detail
Kategorie Pokojové rostliny
Výška rostliny od 100 cm do 2 m
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, teplomilná
Použití rostliny solitéra, nádoby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Citrus microcarpa, C.calamondin, ale také C. fortunella 'Japonica', pravý kumkvat s oválnými, jedlými plody a také jejich kříženci patří mezi zakrslé pomerančovníky.

Jedná se o drobnoplodé citrusy, dorůstající do výšky jen 1 - 2m. Plody vznikají i bez opálení a jsou velmi vhodné pro pokojové pěstování. Často po celý rok jsou na rostlinách vonící květy a plody současně. Zakrslé mandarinky se vyvíjejí do plné zralosti po několik týdnů a rostlinu dlouho zdobí. Jemnější výhony jsou ohnuté pod tíhou mnoha malých plodů.

Pěstování:
Po celý rok zajistíme světlé, slunné, teplé ale vzdušné stanoviště. Přes léto můžeme rostlinu umístit ven na chráněné místo. Přezimovat může při pokojové teplotě kolem 18 stupňů. Fortunella vyžaduje v zimě nižší teplotu, asi kolem 15 stupňů.

V létě má rostlina vysoké nároky na vodu, na výživu a časté rosení. V zimě zaléváme jen málo, substrát nesmí být příliš mokrý.

Na rozdíl od obecného mínění potřebují zakrslé pomerančovníky i v zimě mírné teplo a ne přezimování jako většina kbelíkových rostlin.Snášejí zpětný řez a tvarování stejně, jako ovocné stromy. Hlubší řez vyvolá silnější růst, zkracování větví podporuje tvorbu květních výhonů, slabé dřevo se odstraňuje.

Rostliny získané ze semen velkoplodých odrůd většinou hodně vyrostou ale neplodí. Musí být štěpovány ušlechtilou odrůdou.

Hnojení:
Přihnojujeme jen v létě, v zimě hnojení vynecháme.

Přesazování:
Přesazujeme až když jsou kořenové baly silně prokořeněné. Většinou stačí vyměnit jen vrchní vrstvu substrátu, který musí být humózní a výživný ( pH okolo 5). Do hotových substrátů můžeme přidat kompostovou zeminu, aby byly výživnější.

Množení:
Množíme nepříliš měkkými vrcholovými řízky na jaře. Množení pomerančovníku není vždy úspěšné.

Choroby, škůdci:
Na příliš teplé a mílo vzdušném stanovišti se mohou objevit škůdci. Vysoká vlhkost substrátu při chladném přezimování může způsobit opadaní listů.žloutnutí listů (chloróza) je u pomerančovníků dost časté, pokud jsou zasazené v příliš lehkých substrátech. Pomoci mohou přípravky s chelátovou formou železa.
Nové fotografie rostlin