Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 20 cm do 30 cm
Barvy rostliny žlutá, oranžová, černá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín
Použití rostliny nádoby
Popis

Jako hrnkové rostliny se pěstují především Calceolaria – hybridy, které dosahují výšky jen 20 -30cm, kvetou většinou v dubnu a květnu. Jsou to jednoleté byliny. Květy této rostliny jsou jakoby nafouklé pantoflíčky, jsou sestaveny v bohatém květenství nad světle zelenými listy. Mají žlutou nebo oranžovou barvu, obvykle s černou nebo hnědou kresbou.

Příbuzná s Kalceolárií je Torenie ( Torenia fournieri), která pochází z jihovýchodní Asie, má vícebarevné květy. Pěstuje se jako letnička ze semen, kvete po celé léto.

Původ:
Kalceilárie pochází z horských oblastí Střední a Jižní Ameriky.

Pěstování:
Tato rostlina potřebuje světlé a vzdušné stanoviště bez přímého slunce. Není dobrá příliš vysoká teplota, která snižuje trvanlivost rostliny. Optimální je 15 -18 stupňů.

Zaléváme stejnoměrně, podle teploty stanoviště. Velké a měkké listy rychle vadnou a spotřeba vody je poměrně velká. Dobu květu zkracuje občasné úplné proschnutí substrátů a nadměrná vlhkost škodí kořenům. Rozkvetlé rostliny se udrží asi 6 -8 týdnů, podle teploty v místnosti a stanoviště. Po odkvetení odumírají.

Množení:
Můžeme množit semeny, které vyséváme v červenci až v srpnu a nezakrýváme je substrátem. Pro klíčení je nutná teplota 18 stupňů. Přepíchané semenáčky dále pěstujeme na světlém a chladném místě, po založení květů potřebují teplotu 10 -12 stupňů. Pravidelně je přihnojujeme a ještě jednou přesadíme do kyprého a humózního substrátu s pH 5 -6.

Hnojení:
Přihnojujeme po vyvinutí velkých poupat v intervalu 7 -14 dní.

Choroby, škůdci:
Nejčastěji se objevují mšice a molice, a to hlavně na teplém stanovišti nebo v průvanu. Pokud dojde k žloutnutí listí, příčinou je poškození kořenů.
Nové fotografie rostlin