Zpět na seznam

Dračinka

Cordyline fruticosa

Detail
Kategorie Okrasné listem
Barvy listů červená, zelená, žlutozelená, zelenobílá
Tvary listů kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, teplomilná, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny nádoby
Popis

I odborníci snadno zaměňují dračinku s blízce příbuzným dračincem, se kterým byl dříve řazen do stejného rodu.Některé zelenolisté formy jsou podobné jukám. Při pěstování v bytě rostlina nejspíš nepokvete, ale rozdíly mezi rody najdeme i na kořenech.Dračinky je mají bílé a kuželovitě ztlustlé, dračice žlutooranžově zbarvené.

Zahradnicky je nejvýznamnější Cordyline fruticosa. Na trhu jsou různé odrůdy, které se liší různým zbarvením listů: od kombinace zelené a bílé přes žlutou, zelenou a růžovou k červené a zelené.

Odrůda Cordyline fruticosa 'Red Edge' je drobná, všechny ostatní rostou keřovitě. C. fruticosa se snadno pozná podle dlouze řapíkatých, kopinatých listů s výraznou žilnatinou. Odrůdy tohoto rodu jsou vhodné jen pro pokojové pěstování, mají vysoké nároky na teplo a vlhkost vzduchu. Jsou vhodné i pro hydroponii. Nejlepším stanovištěm pro jejich pěstování je uzavřené květinové okno.

Ostatní dračinky s tuhými, řemenovitými listy bez řapíku jako jsou C. indivista, C. australis, C. stricta, se používají pouze jako kbelíkové rostliny.

Původ:
Dračinky pocházejí hlavně z tropických a subtropických oblastí Austrálie, Nového Zélandu a jihovýchodní Asie.

Pěstování:
Dračinky vyžadují světlé stanoviště bez přímého slunce, protože pocházejí z tropických deštných pralesů. Červenolisté odrůdy jsou méně citlivé než odrůdy se světle zbarvenými listy.

Dračinkám musíme zajistit po celý rok teplo a ani v zimě by neměla teplota klesnou pod 18 stupňů. Udržujeme stejnoměrnou vlhkost, ale ne mokro.

Hnojení:
přihnojujeme každé dva týdny od jara do podzimu.

Přesazování:
přesazujeme podle potřeby, nejlépe na jaře, do kyprého substrátu, který musí být humózní, s pH okolo 6. Vhodné jsou hotové substráty.

Množení:
Množíme vrcholovými řízky v teplé množárně, některé druhy také semeny. Semena k množení musejí být čerstvá.

Choroby, škůdci:
Příliš slunné a suché stanoviště způsobuje rozmáhání škůdců, především svilušky. Pokud přeschne kořenový bal, dojde k zasychání špiček listů. Při nadměrné vlhkosti snadno onemocní kořeny.
Nové fotografie rostlin