Zpět na seznam

Cibule zimní

Allium fistulosum

Detail
Kategorie Zelenina
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny Nažloutlá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Popis

Cibule zimní je vytrvalá rostlina vysoká 50cm. Patří, stejně jako cibule kuchyňská nebo česnek,k botanickému druhu Allium. Její cibule není tak vyvinutá jako cibule zimního druhu a je nepatrně silnější než stvol.

Cibule zimní je také nazývána jako česnek ošlejch, cibule velšská nebo paradoxně jako cibule jarní. Bez ohledu na přiřazení k ročnímu období je tato zelenina na našem trhu k dostání celý rok.
Květy cibule zimní vytvářejí kulaté okolíky podobně jako u cibule kuchyňské. Jsou drobné, nažloutle bílé. Stonek je dutý, tlustostěnný, vyrůstá ve druhém roce. Listy jsou četné, trubkovité, duté, tlustostěnné, tmavozelené, 25 -30cm dlouhé. Kořeny má cibule zimní dlouhé, vyvinuté v kůlový kořen.

Čeleď:
Liliovité

Původ:
Cibule zimní pochází z Číny.

Použití:
Cibule zimní se používá hlavně v kuchyni. Má aromatické listy, které se hodí k ochucení polévek, salátů, vaječných omelet, tvarohu, nejrůznějších masitých a rybích jídel. Můžeme ji připravit také samostatně jako zeleninu.

Cibule zimní obsahuje mnoho látek s léčivými účinky. Působí močopudně, rozpouští hlen, podporuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. V tradičním čínském lékařství se používá zejména k uvolnění ucpaného nosu při rýmě, k léčbě kataru a horečnatých stavů. Při horečce vyvolává cibule zimní silné pocení a snižuje tak tělesnou teplotu. Zmírňuje nadýmání a při zevním použití jako obklad vysouší rány a vředy.

Pěstování:
Tato rostlina nemá žádné zvláštní nároky na pěstování. Můžeme ji pěstovat několik let na stejném stanovišti. Bývá však pěstována nejčastěji jako dvouletá nebo tříletá rostlina. K růstu potřebuje slunce nebo polostín. Neměli bychom při jejím pěstování používat čerstvá organická hnojiva.

Množení:
Cibuli zimní množíme dělením s tím, že při tomto způsobu množení nejsou rostliny odolné vůči mrazu a velmi rychle tvoří semena. Lepších pěstebních výsledků dosáhneme výsevem semen. Vyséváme přímo do země, od února do března, do řádků v odstupech 20cm. Zeminu přitlačíme. Při teplotě 15 stupňů vzklíčí semena během čtrnácti dnů. V březnu můžeme rostlinu množit dělením.

Sklizeň:
Listy otrháme hned, jak dorostou do požadované velikosti. Můžeme je sušit.
Nové fotografie rostlin