Zpět na seznam

Skořicovník čínský

Cinnamonum cassia

Foto: Skořicovník čínský
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny Nažloutlá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, v lékařství, v potravinářství
Popis

Skořicovník čínský je statný tropický strom, vysoký i více než 10 metrů. Listy má světle zelené, vonné, užší a delší než mí skořicovník cejlonský. Kůru má drsnou, rozpukanou, popelavě šedou. Květy jsou drobné, žlutavé, nenápadné a vytvářejí vrcholičnaté svazečky a řídká, latnatá květenství. Nezralé dužnaté plody mají příjemnou vůni. Sbírají se těsně po odkvětu, suší se a na trh přicházejí jako tzv. kassiový květ. Někdy se skořicovník pěstuje v podobě většího keře.

Čeleď:
Lauraceae - vavřínovité

Původ:
Skořicovník čínský se pěstuje na Cejlonu, v Číně, na Jávě, Sumatře a v dalších tropických oblastech.

Sklizeň:
Drogou je kůra, která se může sbírat už třetí rok, výjimečně druhý rok. Nejkvalitnější droga je ale ze stromů a keřů starších osmi let i více.

Použití:
Nejdůležitější obsahovou látkou skořicové kůry je silice, která obsahuje aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol. Dále jsou v ní obsaženy třísloviny, pryskyřice a bezdusíkaté extraktivní látky nejednotné povahy, slizy a další látky.
Skořice má silný desinfekční účinek. Zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání a působí proti průjmu.
Skořice je pokládána za jeden z nejdůležitějších léků ayurvédy, staroindického tradičního léčebného směru. Také čínské lékařské školy si skořice velmi vážily. Tvrdili, že vyrovnává harmonii elementů jin a jang.
Ze skořice je možné připravit tinkturu, nebo mletou kůru vmícháme do čajových a kořenících směsí. Podávání skořice nemá vážnější kontraindikace, ale s ohledem na silně působící silici se nedoporučuje dlouhodobé pravidelné používání.
Skořicová tinktura je součástí lékárensky běžně dostupné složené chinové tinktury, spolu s tinkturou hořcovou a pomerančovou. Tato tinktura podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení i látkovou výměnu. Lékárenský název je Tinctura chinae composita. Jde o jeden z nejuniverzálnějších léků s mimořádně širokým spektrem účinků.
Arašídový olej s obsahem skořicové silice nebo tinktury, je výborný k masáži na revmatické svaly a klouby.
V homeopatii používáme skořici při vyčerpávajícím krvácení světlou krví. Vhodnou indikací jsou také mořská nemoc i její suchozemské projevy, děložní krvácení. Krvácení z nosu, bolesti a zápach při rakovině, průjmy, plynatost.
Skořice je také výborné afrodisiakum. Proti průjmu je výborný nálev čajové lžičky rozdrcené skořice, kterou přelijeme šálkem vařící vody a necháme louhovat 10minut.
Skořice má jako koření i jako léčivo velmi staré tradice. Hovoří o ní již Starý Zákon. Do Evropy se dostala na přelomu 15 .16. století. Měla také využití v magii. Jako vykuřovadlo vyvolává vysoké duchovní vibrace, pomáhá při uzdravování, posiluje duševní síly a svěžest. Ze starých herbářů ji zaznamenává již herbář Matthioliho.
Nové fotografie rostlin