Zpět na seznam

Sasafras lékařský

Sassafras officinale

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 6 m do 15 m
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Sasafras lékařský je aromatický listnatý strom vysoký 6 -15m.Má proměnlivou barvu kůry, od šedé přes oranžovou až k hnědé. Listy jsou oválné nebo trojlaločné a na podzim se jejich barva mění z jasně zelené na zářivě červenooranžovou. Malé žlutozelené květy ve vonných květenstvích rozkvétají od dubna do května. V září uzrávají na červených stopkách tmavě modré plody.

Sasafras byl dřevinou často používanou domorodými americkými Indiány. Do Evropy ho v 16. století zaslal španělský botanik Nicholas Monardes. Existují domněnky, že rodové jméno rostliny vzniklo zkomolením španělského názvu pro saxifrágu (lomikámen). Španělé údajně používali sasafras ve vonných kuličkách proti moru. Do Británie ho přivezl Sir Francis Drake.

Na počátku 20. století se z této rostliny připravoval proslulý nápoj, známý jako „sasafrasový čaj“ neboli „saloop“. Nápoj byl tak oblíbený, že se dal v Londýně koupit na i na ulicích.

Podle jedné pověry sasafras přiláká peníze, vloží-li se do peněženky. Z kůra dřeva stromu se získávalo žluté barvivo na roucha a šňůrky pro obřady na svátek Ostara a Coamhain.

Původ:
Sasafras lékařský pochází z mírného pásma východní části Severní Ameriky, kde roste v zalesněných oblastech.

Pěstování:
Sasafras se dá snadno pěstovat v zahradách. Nejlepší je zakoupit sazenici v renomovaném zahradnictví. Nebo v obchodě pro zahrádkáře.

Sběr:
Listy je možné sklízet po celé jaro a léto. Pomalu se usuší a v dobře uzavřených nádobách se uloží pro pozdější použití.

Použití:
Čaj z květů, listů a kořenů působí jako obecné tonikum. Při léčbě nachlazení a horečnatých stavech vyvolává pocení, snižuje krevní tlak a působí jako mírný přípravek k pročištění krve.

O silici obsažené v kůře stromu se dnes soudí, že má narkotické účinky, a že celá rostlina může být karcinogenní. Sasafras by se měl používat pouze pod dohledem odborníka.
Nové fotografie rostlin