Zpět na seznam

Papírovník čínský

Broussonetia papyrifera

Foto: Papírovník čínský
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny jehněda
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů pilovité, vykrajované, srdčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Papírovník čínský je strom vysoký až 10m a ve všech svých částech obsahuje latex.

Listy jsou velké, řapíkaté, srdčité a laločnatě vykrajované, na okraji pilovité, na líci zelené, na rubu běloplstnaté. Dorůstají délky až 20cm.

Květy jsou dvoudomé, podobné květům morušovníku. Prašníkové květy jsou uspořádané do válcovitých jehněd, pestíkové květy vyrůstají v kulovitých strboulech. V době zralosti mají žlutočervenou barvu.

Čeleď:
Moraceae – morušovníkovité

Původ:
Druh pochází z Číny, kde se stále hojně pěstuje. Hojné kultury jsou i v Japonsku, v Koreji, na Indomalajském souostroví, ve Středomoří a v Severní Americe. Někdy se také pěstuje i u nás jako okrasný strom na chráněných územích v parcích a zámeckých zahradách.

Použití:
Tento papírovník je první rostlinou, ze které byl v Číně vyroben kvalitní papír. Jemná lýková vlákna se ze stonků vyplavují na jemných bambusových sítech, na kterých zůstávají asi 2cm dlouhá vlákna jako tenká plst. Ta se pak dále zpracovává na papír, který pomocí plnících látek získává bílou barvu. Při dalším zpracování se kříží a hladí, konečný produkt je tak vhodný jak pro psaní i pro tisk, protože dobře přijímá tiskárenskou čerň.
Nové fotografie rostlin