Zpět na seznam

Citroník limonový

Citrus limon

Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny od 3 m do 7 m
Barvy rostliny bílá, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v zemědělství, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Citroník limonový je vždyzelený strom, roste pomalu, dosahuje výšky 3 - 7 m, na větvích má trny.

Listy jsou střídavé, vejčité, podlouhlé, kožovité, řapíky jsou bez křídel.

Květy vyrůstají v paždí listů nebo na konci větví. Korunních lístků je pět až osm, jsou nesrostlé, z vnitřní strany bílé, z vnější narůžovělé, kalich je srostlý. Tyčinek je velký počet.

Plod je bobule s 8 - 12 pouzdry, ve kterých je dužina s několika bezbílečnými semeny, která obsahují 2 - 3 zárodky. Je to tzv. polyembryonie.

Oplodí, které se skládá ze dvou vrstev, je lidově nazváno citrónová kůra. Vnější žlutá vrstva má množství siličných nádržek – říká se jí flavedo a vnitřní je bílá – albeno. V obou vrstvách jsou obsaženy pektiny a hořká látka limonem.

Čeleď:
Rutaceae – routovité

Původ:
Druh pochází z Přední Indie nebo z Číny. Pěstuje se v Kalábrii, na Sicílii, v Itálii, ve Španělsku, Americe, jižní Africe, Austrálii a v Rusku. V našich klimatických podmínkách se pěstuje pouze ve sklenících, kde přináší plody, nebo v domácnostech jako okrasná rostlina.

Pěstování:
Pěstování citroníků je podobné jako pěstování našich ovocných strom. Vyžadují propustné půdy a údolí, kde je možná umělá závlaha, nebo svahy obrácené k moři. Citróny se sklízejí třikrát do roka.

Nejkvalitnější plody jsou z prvního květu sklizené v listopadu až březnu. Jsou žluté, šťavnaté, kyselé, aromatické. V dubnu sklízené citrony, označované jako vodové, jsou velké, bledé, s nerovných povrchem a s nízkým obsahem kyseliny citrónové i vitamínů. Třetí sklizeň se provádí od května do srpna. Plody z ní jsou zelené, málo šťavnaté, nepříliš kyselé a s drsným pórovitým povrchem.

Použití:
Citrony obsahují kyselinu citrónovou, vitamin C, B2 a P, hodně jódu, minerály, karoteny, proteiny a malé množství cukru.

Obsahové látky se využívají v lékařství, při infekčních chorobách, kloubním revmatismu, na zažívací obtíže, dále v potravinářství, ve voňavkářství, při výrobě mýdel, k přípravě kyseliny citronové, citronového oleje a pektinů.

Dřevo citroníků je vhodné k soustružení a na řezbářské práce, protože je velmi tvrdé.
Nové fotografie rostlin