Zpět na seznam

Vavřín vznešený

Laurus nobilis

Detail
Kategorie Stále zelené
Výška rostliny od 100 cm do 2 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, v potravinářství
Popis

Vavřín je hustě olistěný, stálezelený keř nebo strom. Brzy na jaře vykvétá. Má drobné bledě žluté květy. Jako hrnková rostlina je vysoký 1 až 2m, ve volné přírodě ve Středomoří až 20m.

Vavřín má aromatické, kožovité, leskle tmavě zelené listy, které mají zřetelné žilky. Mladé stonky jsou červenohnědé, postupem času tmavnou a dřevnatí.

Sušený list vavřínu je na celém světě známý jako bobkový list. Ve starověku byl vavřín stromem zasvěceným Apollónovi. Byl považován za účinnou ochranu proti nákazám.

Vavřínové věnce byly od antických dob symbolem slávy a vítězství. Jako vyznamenání je dostávali sportovci a až do středověku také učenci a úspěšní žáci. I dnes jsou na sportovních trofejích znázorňovány vavřínové věnce. Také akademický titul bakalář v sobě skrývá název této rostliny ( franc. baccalauréat, ang. bachelor).

Čeleď:
Lauraceae - vavřínovité

Použití:
Bobkový list se používá v kuchyni k dochucení polévek, omáček , marinád, pokrmů s kari kořením a k dušeným rybám. Éterický olej, který se získává z čerstvých listů, je součástí hotových produktů: kořenících přípravků, masných výrobků omáček a likérů.

V lékařství se odvar z bobkového listu používá k podpoře trávení, zevně proti lupům. Olej získávaný z plodů se používá na bolavé svaly a kožní problémy.

V domácnosti můžeme použít list ke zlepšení vzduchu, rozdrcený ho můžeme přidat do vonných směsí. Jako dekorace jsou krásné vavřínové stromečky u vchodových dveří.

Pěstování:
Vavřín potřebuje plné slunce a závětří, výživnou, vlhkou a propustnou půdu. Svědčí mu pravidelný zástřih. Od 16. století se zastřihuje do tvaru koule. V chladnějších oblastech se pěstuje jako hrnková rostlina, které přezimuje v interiéru. Nemusíme ho mnoho let přesazovat. Doroste do značné výšky i v nevelkém květináči.

Vavřín může vyrůst ve statný strom. Je-li pravidelně seřezáván, daří se mu dobře. Ve volné přírodě se nedoporučuje sbírat bobkové listy, protože hrozí nebezpečí záměny s jinými jedovatými druhy vavřínu.

Sklizeň:
Listy sklízíme v kteroukoli roční dobu. Usušíme je, Jejich aroma zůstává zachováno.

Množení:
Rostlinu množíme řízkováním.
Nové fotografie rostlin