Zpět na seznam

Řečík lentišek

Pistacia lenticus

Foto: Řečík lentišek
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 3 m
Barvy rostliny červená, Nažloutlá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, celokrajné
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Popis

Řečík lentišek je stálezelený, hustě větvený, 1 -3m vysoký keř nebo strom s hnědou, šupinovitou kůrou. Větve jsou vzpřímené až rozložité, s červenohnědou kůrou. Listy jsou střídavé, s 1 -3cm dlouhými řapíky, 8 -12četné, sudozpeřené. Jednotlivé lístečky jsou 10 -30mm dlouhé a 5 -15mm široké, kopinaté až úzce opakvejčité, na horním konci špičaté až tupé, krátce trnitě špičaté, na bázi zúžené, přisedlé, kožovité, lysé, na lícní straně temně zelené, rub je světlezelený, jsou celokrajné. Květy jsou jen 2 -3mm velké, nažloutlé až temně červené, stopkaté, jednotlivě v paždí malých, šupinovitých podpůrných listenů, uspořádané v postranní, 8 -15mm dlouhé klasnaté hrozny, dvoudomé, samčí květy mají 4 -5 kališních lístků na bázi strostlých se spoře chloupkatým a jedním trojlistým srostlým semeníkem. Plod je kulovitá až hruškovitá, zpočátku červená, později černá peckovice o průměru 3 -4mm. Keř kvete od dubna do června.

Čeleď:
Anacarddiaceae - škumpovité

Výskyt:
Řečík lentišek roste ve světlých borech a listnatých lesích a na skalnatých svazích. Dává přednost vápenatým, suchým, kamenitým půdám v teplých polohách, převážně v blízkosti moře, od nížiny po nižší horské pásmo. Vyskytuje se v celé oblasti kolem Středozemního moře a na Kanárských ostrovech, od Portugalska přes Itálii po Řecko.

Použití:
Řečík patří mezi typické rosltiny mediteránní garigue a macchie. V jeho kůře se nachází pryskyřice,která se používá v lékařství jako „mastix“, dále při výrobě lihovin a bezbarvých laků.
Nové fotografie rostlin