Zpět na seznam

Ožanka horská

Teucrinum montanum

Foto: Ožanka horská
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 5 cm do 35 cm
Barvy rostliny žlutobílá
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů šedozelená, plstnaté
Tvary listů celokrajné, kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny půdopokryvná rostlina
Popis

Ožanka horská je poléhavý, 5 -35cm vysoký pokryvný keř se silným kůlovým kořenem a tenkými, kulatými, někdy i kolénkatými, šedohnědými, silně člěnitými větévkami. Listy jsou čárkovitě kopinaté, 1 -2cm dlouhé a 2 -4mm široké, celokrajné, vpředu špičaté, postupně zúžené ve velmi krátký řapík, na okraji lehce stočené, na lícni straně šedozelené, lysé a hladké, na rubu bělavě plstnaté, s několika zpeřenými žilkami. Květy jsou žlutobílé, 10 -15mm dlouhé, v 1 -3květých, polokulovitých, hustých vrcholových hlávkách, které jsou umístěné v paždí horních, zčásti silně zmenšených listů. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, silně huňatý, kališní zoubky jsou kratší než trubka, trojúhlé a krátce špičaté, s lehkým fialovým nádechem. Korunní plátky jsou lysé, s trubkou přesahující kalich, vpředu se silně rozšířeným, skloněným spodním pyskem, jehož střední cípy jsou nedělené, avšak lehce zoubkované, mnohem větší než stejně skloněné boční cípy, horní korunní plátky jsou vzpřímené, nazelenale nebo fialkově žilkované. Tvrdky jsou asi 2mm dlouhé, nevýrazně siťkovité, s větší zachycovací ploškou. Keř kvete od června do srpna.
Vedle tohoto horského druhu roste v západním Středomoří, v Itálii a na Sicílii červeně kvetoucí ožanka kočičí nebo ožanka hořká.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Výskyt:
Ožanka horská roste na suchých skalách, uleželé vápenaté suti, říčních náplavách, otevřených pastvinách a stepích. Většinou v pahorkatině a hosrké pásmu. Ve Wallis až do výšky 2200m. S oblibou na jižních svazích. Vyskytuje se v jihoevropských pohořích. Od Španělska až po Balkánský poloostrov, ke Krymu a po Malou Asii, severně až po belgicko- dolnorýnskou vápenatou oblast, také ojediněle v Karpatech. U nás roste na Pálavských kopcích u Mikulova.
Nové fotografie rostlin