Foto: Mahalebka
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné
Použití rostliny podrostová dřevina
Popis

Mahalebka je silně větvený, strnule stavěný, rozložitý keř nebo vzácněji až 10m vysoký strom s hnědou, podélně popraskanou kůrou. Mladé větévky jsou zpočátku žláznatě lepkavé, jemně chloupkaté, šedé, se světlými lenticelami. Pupeny jsou vejčité, jemně chloupkaté. Listy jsou vejčitě oválné až vejčité, 3 -6cm dlouhé, na bázi srdčité, špička je protáhlá, okraj čepele zoubkovaný, lícní strana je lesklá, rub žilnatě řídce chloupkatý. Květy vyrůstají ve 4 -10 květých hroznech, na bázi s malými, stříhanými podpůrnými listeny, objevují se současně s listy. Kališní lístky jsou vejčité, předčasně opadávající, korunní plátky jsou podlouhle oválné, 5 -8mm dlouhé, bílé, květy jsou příjemně vonné, peckovice okrouhle vejčité, asi 6mm v průměru, lesklé, černé, neojíněné, málo šťavnaté a hořké. Keř je teplomilný, nesnáší trvalejší zastínění. Mahalebka kvete od dubna do konce května.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Mahalebka roste ve světlých dubinách a borech, suchých houštinách, na mezích, kopcích a skalnatých svazích. Od nížiny stoupá asi až 1500m. S oblibou roste na vápenatém podloží. Vyskytuje se ve střední a jižní Evropě. Od Pyrenejského poloostrova přes Alpy až po Karpaty na východě, severně po Belgii a jižní Německo a na jih po Řecko a Sicílii. U nás se vyskytuje na jižní a jihovýchodní Moravě, jinak je roztroušeně zplanělá.

Použití:
Dřevo mahalebky je vyloženě hrubě vláknité a velmi tvrdé. Nápadná je intenzivní vůně po mařince vonné. Dýmky vyrobené z mahalebkového dřeva krásně voní. Keř se často používá jako podnož pro různé odrůdy třešní a višní.
Nové fotografie rostlin