Zpět na seznam

Jasan ztepilý

Fraxinus excelsior

Detail
Kategorie Okrasné listem
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Jasan ztepilý patří k naším pozdně rašícím dřevinám. Jeho nažky jsou uspořádány průměrně po šesti ve svazečkovitě stažených, latovitých plodenstvích. Jsou ploché, v obrysu úzce srdčité s velkým širokým křídlem. Oplodí má vyniklou síťovitou žilnatinu a je matné, skořicově nebo špinavě hnědé. Nažky s křídlem jsou asi 3,3 cm dlouhé a 0,7 cm široké.

Semena jsou plochá, v obrysu podlouhlá. Osemení je svraštělé, žebernaté, skořicově hnědé. Semena jsou dlouhá asi 1,5 cm a 0,4 cm široká.

Nažky jasanu ztepilého jsou šířeny vzdušnými proudy. Mohou také plavat několik dní na hladině.

Klíční listy jsou podlouhlé, 40 - 45 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené, krátce řapíkaté, lysé, mají zpeřenou žilnatinu, dobře patrnou na světlejším rubu. První listy jsou vstřícné, křižmostojné a vyrůstají na stonkových článcích. První pár listů je vejčitý, s protaženou špičkou, lysý, nepravidelně pilovitý a má patrnou zpeřenou žilnatinu a řapík dlouhý asi jako polovina čepele, která je asi 20 - 30 mm dlouhá. Druhý pár listů je trojčetný, s koncovým lístkem odpovídajícím prvním listům a s postranními lístky menšími, podlouhlejšími a drobně pilovitými, v ostatních znacích odpovídá prvnímu listovému páru. Počáteční vývin rostliny je pomalejší a klíční listy při druhém listovém páru opadnou.

Čeleď:
Oleaceae – olivovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje většinou jen jako dřevina vtroušená od nížin až do výšek 1000 m.n.m. v nížinách roste hlavně v lužních lesích, v pahorkatině v úžlabinách a na kamenných sutích.

Množení:
Tento jasan se rozmnožuje generativně, má ale velkou pařezovou výmladnost. Nažky zrají v září až říjnu, na stromech vydrží přes zimu. Před výsevem se musí stratifikovat dva až tři měsíce při 15 - 25 °C a potom ještě tři až sedm měsíců v chladném prostředí. Klíční rostliny se objevují v dubnu.

Použití:
Jasanové dřevo je pružné, tvrdé a těžké. Listy této medonosné dřeviny jsou dobrou potravou pro kozy a ovce. Listy jasanu, kůra i plody se někdy používají v lékařství.
Nové fotografie rostlin