Zpět na seznam

Devaterník penízkovitý

Helianthemum nummularium

Detail
Kategorie Stále zelené
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Devaterník penízkovitý je drobný, vždyzelený polokeř s velkými žlutými květy, sestavenými do volných hroznů.

Po opálení se semeník devaterníku mění v jednopouzdré tobolky, které jsou kulovité nebo široce elipsoidní a v době zralosti pukají třemi chlopněmi. Jsou uloženy ve vytrvalém kalichu, jehož cípy mají tři nervy a jsou krátce, na bázi dlouze chlupaté, o málo delší než tobolka a mají světle hnědou barvu. Oplodí je hladké, slabě lesklé, krátce, hustě a štětinovitě chlupaté a má světle hnědou barvu. Tobolky mají v průměru asi 6 mm a jsou sestaveny asi po osmi v řídkých hroznovitých plodenstvích, plod obsahuje asi deset semen. Ve vlhku se puklé plody opět uzavírají.

Semena jsou kulovitá nebo široce elipsoidní či vejčitá, někdy různě hranatá nebo s vydutinami. Na jejich bázi je drobný, okrouhlý semenný pupek, na kterém je často ještě zbytek vaječného poutka. Osemení je jemně bradavičnaté, matné, ve styku s vodou silně slizovatí. Semena mají středně nebo rezavě hnědou barvu a jsou dlouhá 1,6 mm a 1,4 mm široká.

Hypokotyl je krátce chlupatý. Klíční listy jsou oválné až široce oválné, jejich čepele jsou asi 4 mm dlouhé a na okraji kratince chlupaté, řapíky jsou asi poloviční, krátce chlupaté. Epikotyl je vyvinut a nese první pár vstřícných listů oválného tvaru, krátce řapíkatých a štětinatě chlupatých. Další pár vstřícných listů vyrůstá na dalším stonkovém článku a je podobný páru prvnímu. Listy jsou 6 - 7 mm dlouhé a na jejich bázi jsou malé, čárkovité palisty. V úžlabí klíčních listů jsou základy vedlejších stonků.

Čeleď:
Cistaceae – cistovité

Výskyt:
Rostlina roste na výslunných stráních, kopcích, mezích, ve světlých lesích a na jejich okrajích. Je velmi proměnlivý a přizpůsobivý, roste od nížin přes pahorkatiny až do vysokých hor.

Množení:
Rostlina se množí semeny, a to hlavně větrem, dále zažívacím ústrojím pasoucích se zvířat a manipulací semenem.

Použití:
Z hlediska pícninářského je to druh méněcenný, protože je příliš tuhý a obsahuje neznámý glykosid. Nať se dříve používala v léčitelství. Rostlina se také pěstuje na skalkách.
Nové fotografie rostlin