Zpět na seznam

Chvojník dvouklasý

Ephedra distachya

Foto: Chvojník dvouklasý
Detail
Kategorie Stále zelené
Výška rostliny do 60 cm
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, sucho, písčité půdy, chudé půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Chvojník je dvoudomý, stálezelený, silně rozvětvený, metlovitý keř, vysoký až 60cm. Větve jsou silné 2mm, strnule vzpřímené, zelené válcovité, členěné uzlinami a podélně rýhované. Listy jsou velmi nenápadné, ne delší než 2mm, vstřícné, šupinovité. Keř kvete od května do září žlutozelenými květy. Nepravé bobulovité plody jsou červené, mají v dužnatém obalu jedno semeno a jsou shloučené do šišticovitého plodenství, dozrávají na podzim.
Čínská medicína zná Mahuang více než 400 let. Mormoni připravovali čaj z chvojníku jako povzbuzující náhražku kávy a černého čaje. V 19. století se tento čaj považoval za prostředek k léčení pohlavních chorob a proto byl podáván v nevěstincích.
V Evropě je domácí rostlinou jen chvojník dvouklasý, jiné druhy, např. chvojník čínský (Ephedra sinica) nebo chvojník americký (Ephedra americana) jsou podobné, ale odlišují se např. velikostí a tvarem listů. Obsahové látky jsou ale téměř identické.

Čeleď:
chvojníkovité

Původ:
Chvojník dvouklasý se vyskytuje ve středomořském regionu, v jižním a západním údolí Alp, v údolí Dunaje, v Rusku, stepní oblasti u Černého moře až na Sibiř. Jiné druhy chvojníku rostou v asijských a amerických suchých oblastech.

Použitelné části:
Používá se sušená nať rostliny. Obsahuje pseudoalkaloidy řady efedrinu, aromatické kyseliny, flavonoidy.

Sběr:
Pro vlastní sběr je chvojník nevhodný.

Pěstování:
Chvojník vyžaduje teplé, suché, písčité stanoviště s chudou, nevýživnou půdou. Roste v pobřežních a horských regionech se skalnatým nebo písčitým podložím, stejně jako ve stepích a v travnatých krajinách.

Použití:
Chvojník je možné použít při astmatu a onemocněních dýchacích cest se svíravým pocitem, a také při ucpaném nose. Lékárenské preparáty uvolňují svaly dýchacích cest, rozšiřují průdušky a působí proti zduření sliznic. Mnohé preparáty obsahují místo výtažků z rostlin efedrin jako syntetickou substanci. Jinde ve světě se chvojníky těší nebezpečné oblibě narkomanů - droga se označuje jako čaj Mormonů nebo je známá jako Herbal Extasy, Cloud 9 nebo Ultimate Xphoria. Často se také nabízejí, hlavně na internetu, produkty ke zvýšení pohlavního pudu, pro vývin svalů, proti senné rýmě, dokonce i čaje pro povzbuzení nebo naopak pro utlumení chuti k jídlu a pro odbourání přebytečného tuku. V USA ale zemřelo více lidí na následky užívání chvojníku. Proto oficiální instituce stále varují před rostlinou a před produkty, které se z ní vyrábějí. Chvojník se smí užívat jen na doporučení lékaře nebo po poradě s lékárníkem. Prostředky s obsahem efedrinu jsou uvedené na seznamu dopingových látek a to musí zajímat výkonné sportovce.
V homeopatii se rostlina používá pouze při poruchách funkce štítné žlázy - při Basedowě nemoci.
Čínská medicína rostlinu používá proti astmatu, k povzbuzení krevního oběhu, jako močopudný a potopudný prostředek, proti horečce a zánětům. Mimahuang při chorobách z nachlazení.
Nať rostliny může způsobit nespavost, podrážděnost, nevolnost, zvracení a bušení srdce. Po větším množství silně stoupá krevní tlak a dochází k poruše srdečního rytmu. Velmi nebezpečné je směšování s jinými povzbuzujícími látkami jako je kofein, protože vzniká možnost závislosti.
Nové fotografie rostlin