Zpět na seznam

Brslen širokolistý

euonymus latifolius

Foto: Brslen širokolistý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 5 m
Tvary rostliny vidlan
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny stín, vlhko, nenáročné, humózní půdy
Popis

Brslen širokolistý je opadavý, až 5m vysoký keř nebo menší stromek s dlouhými, popelavě zbarvenými nakonec jemně popraskanými větvemi. Větévky jsou lehce zploštělé, zpočátku olivově zelené, s jemnými korkovými bradavicemi. Vrcholové i postranní pupeny jsou nápadně zvětšené, protáhle vřetenovité. Šupiny pupenů mají blanitý světlý okraj. Listy jsou veliké, až 14cm dlouhé a 6cm široké, podlouhle elipčité až opakvejčité, na bázi klínovitě zúžené, dopředu s krátkou špičkou protažené, na okraji velmi jemně pilovité, lysé, na lícní straně sytě zelené, rub je světle zelený. Květy jsou na tenkých stopkách, v úžlabních, až 15cm dlouhých vidlanech. Okrouhlých kališních lístků je pět, vzácněji čtyři. Korunní plátky jsou také okrouhlé, asi 2,5mm dlouhé, světle zelenohnědé. Tobolka je většinou 4 -5hranná, až 1,5cm dlouhá a asi 2cm v průměru, karmínově až purpurově červená. Semena jsou bělavá, asi 7mm dlouhá, úplně do oranžově zbarveného míšku zabalená. Rostlina kvete v květnu a červnu.

Čeleď:
Celastraceae - jesencovité

Výskyt:
Brslen širokolistý roste ve světlých listnatých a smíšených lesích, v úžlabinách, houštinách, na okrajích lesů a na mýtinách. Většinou na humózních půdách ve stinných polohách. V Alpách vystupuje do nadmořské výšky do 1500m. Roste od Pyrenejí na východ přes celou oblast Alp až do východních Karpat, také v Illyrském pohoří, na Balkáně, na Kavkaze, v Malé Asii a severní Persii.

Použití:
Dřevo tohoto keře je poměrně tvrdé a dříve bylo používáno k zhotovení vřeten. Celá rostlina, zejména plody, obsahují vysoce jedovaté látky, které se chemicky podobají účinné látce náprstníku.
Nové fotografie rostlin