Zpět na seznam

Borůvka

Vaccinium myrtillus

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 35 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červen
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kyselé půdy, lehké půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Borůvka je opadavý, až 35cm vysoký, bohatě větvený malý keřík s plyzivou lodyhou a vzpřímenými větévkami, které jsou ostře trojhranné, zelené, lysé. Listy jsou střídavé, velmi krátce řapíkaté, až 3cm dlouhé, ploché, vejčité, zašpičatělé a na bázi okrouhlé, s lehce pilovitým okrajem, lysé, světle zelené a na podzim oranžově zbarvené. Květy jsou čtyř- až pětičetné, nící, světle zelené, často s fialově růžovým nádechem, jednotlivě nebo po dvou v paždí listů. Krátký květní stonek je umístěný mezi dva šupinovité podpůrné listeny, přední listeny chybí. Kalich je srostlý se semeníkem a vytrvalý, nevýrazně laločnatý, s téměř hladkým okrajem. Květní korunka je až 6mm dlouhá, kulovitě džbánkovitá, vpředu úzká, s krátkými, tupými, stočenými cípy. Tyčinek je pět nebo osm s velmi krátkými, směrem dolů rozšířenými nitkami, prašníky jsou žlutohnědé, na bázi se dvěma přívěsky vybavené ostruhami, na špičce trubkovitě prodloužené, otevírají se póry. Semeník je spodní, čtyř- až pětipouzdrý, čnělka většinou uzavřená. Plod je kulatá, až 10mm velká, mnohosemenná, kalichem korunovaná bobule, sladká, modročerně ojíněná s červenou šťávou. Semena jsou hnědá, lehce měsíčkovitého tvaru. Keřík kvete od května do června, bobule zrají v červenci.
Rod Vaccinium zahrnuje asi 150 druhů severní polokoule, rostou od polárního kruhu až po tropické oblasti, převážně v jihovýchodní Asii, Severní, Střední a Jižní Americe, tam ve Andách od Kolumbie po Bolívii. Jiný druh má chutné plody a roste ve výšce od 3000 do 4000m. V Evropě jsou zastoupeny pouze čtyři druhy jako rostliny chladnějších a mírných oblastí jehličnatých lesů.
Lidé si cení mnohých druhů tohoto rodu a sbírají je. V Evropě patří brusinky a borůvky k těm planě sbíraným plodům, které mají i určitý hospodářský význam, to ale platí i pro další druhy v dalších areálech jejich rozšíření. Zejména v Severní Americe byly divoce rostoucí druhy jejich křížením přetvořeny v kulturní rostliny. Jejich plody jsou někdy velké, jako malé třešně.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Borůvka roste ve světlých lesích jehličnatých, vzácně listnatých, na kyprých, vlhkých, kyselých půdách, v rašeliništích a alpinském pásmu zakrslých keřů až přes 2500m. Vyskytuje se v celé střední a severní Evropě, na jihu je výskyt omezen na horské polohy, u nás roste hojně mimo nejteplejší kraje.

Choroby, škůdci:
Existuje řada parazitujících hub, které vyvolávají někdy na svých hostitelských rostlinách nápadné změny, jako např. prodloužení a zbujení větévek vyvolané houbou žijící v jejich kůře: zduření, zkroucení nebo zčervenání listů a řapíku, zatvrdnutí a mumifikování plodů. Při napadení bejlomorkami nebo vlnovníky se dostaví předčasný opad listů, jejich svraskání a tvorba hálek.

Množení:
Celý rod se šíří pomocí ptactva, které roznáší plody. Tak se rozšířily mnohé druhy. Existuje velké množství různých ptáků požírajících tyto plody, kteří se specializují na jednotlivé druhy.

Použití:
Plody těchto druhů jsou se používají v léčitelství. Jsou také velmi oblíbené v syrovém stavu, vařené nebo pečené, používají se k výrobě borůvkového vína nebo sektu či lihoviny. Borůvkové barvivo je podobné barevným látkám obsažených ve vinných hroznech, používalo se dříve i k barvení vína.
Nové fotografie rostlin