Zpět na seznam

Akácie senegalská

Acacia senegal

Foto: Akácie senegalská
Detail
Kategorie Opadavé
Barvy rostliny žlutá, bílá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, náročné
Použití rostliny solitéra, v potravinářství
Popis

Akácie je trnitý keř nebo nízký strom. Má dvakrát sudozpeřené listy, žluté až bělavé kvítky jsou uspořádané do hustých klasů. Plodem je lusk obsahující lesklá černá semena.
Tento strom byl pro Židy posvátným dřevem. Jehova poručil Mojžíšovi, aby použil akácii na stavbu archy úmluvy. A posvátného tabernáklu. Z trnitého druhu akácie byla podle některých pověstí spletena trnová koruna Ježíše.
Akácie se ztotožňovala s legendárním „Arabským stromem“, na který lidé z Mekky věšeli při své každoroční pouti zbraně a oděv. Tento strom byl také považován za útočiště bájného ptáka Fénixe, který žil někdy mezi rokem 500 a 1461, postavil se údajně na tomto stromě hnízdo a uložil do něj „princip života“, z něhož se zrodil nový pták. Akácie je uctívaným stromem i v Indii, kde se jeho dřevem zakládaly posvátné ohně, používalo se také při stavbě chrámů.
V Indii se věří, že protek akácie položený do postele nebo vložený do turbanu chrání před zlem.
Nejčastěji se kupují zrníčka gumy z akácie, která se přidává do kadidla. Arabská guma se také používá v indické kuchyni, a je snadno k dostání v obchodech s asijským kořením, kde je její cena rozumnější než v obchodech s potřebami pro okultní obřady.
Kadidla obsahující akácii pomáhají dostat se do stavu meditace, protože navozují atmosféru klidu a uvolnění. Velmi se osvědčuje kombinace akácie se santalovým dřevem. Jako ostatní byliny, které mají vztah k živlu vzduch, pročišťuje i akácie mysl a stimuluje duševní procesy.

Původ:
Akácie senegalská pochází ze severní Afriky, kde se vyskytuje v mnoha druzích. Rozšířila se i v Asii až do Austrálie.

Sběr:
Kmeny stromů roní po období dešťů samovolně klejopryskyřici, která tuhne v gumu. Pro zvýšení její produkce se kůra stromů nařezává a odlupuje v tenkých proužcích. Klej stéká po takto vytvořených rýhách a na vzduchu zasychá v tvrdé kousky gumy známé pod obchodním názvem „arabská guma“.
Nové fotografie rostlin