Zpět na seznam

Žluťucha orlíčkolistá

Thalictrum aquilegiifolium

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny fialová
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Žluťucha orlíčkolistá je vyšší vytrvalý bylina, rozmnožující se pouze generativně okřídlenými nažkami, které zrají od srpna do počátku podzimu a rychle z rostlin opadávají. Semena nažek nemohou klíčit hned po uzrání vzhledem k tomu, že nemají dovyvinuto embryo. To dorůstá několik měsíců při nízkých teplotách a ve vlhku, vlastní klíčení ale probíhá při teplotách vyšších, proto se klíční rostliny mohou objevovat až na jaře, většinou až počátkem května.

Korunní lístky se v květech této rostliny nevyvíjejí a jejich funkci opticky nahrazují četné dlouhé fialové nitky tyčinek.

Nažky jsou sestaveny do bohatých, latovitých plodenství. Plody jsou v obrysu podlouhlé, s třemi velkými, blanitými křídly. Na vrcholu jsou protažené v zobánek, na bázi mají vytrvalou, křehkou stopku plodní. Oplodí je hladké, olysalé dlouhými tmavými chlupy, jeho barva je světle hnědá. Plody jsou asi 8 mm dlouhé a 3 mm široké. Plodní stopka je dlouhá asi 4 mm. V jednom plodenství bývá kolem 300 nažek.

Semena jsou trojboká, v obrysu podlouhlá, na hřbetní straně oblá, k oběma koncům zašpičatělá, na bázi je okrouhlý semenný pupek. Osemení je slabě až středně lesklé, hladké a má světle až tmavohnědou barvu. Délka semen je průměrně 4 mm, šířka 1,5 mm.

Křídla značně snižují specifickou hmotnost plodů rostliny, proto jsou plody rozšiřovány větrem a za vhodných podmínek také vodními proudy. Nažky mohou na vodní hladině plavat i několik dní.

Klíční listy jsou široce vejčité, na konci zaokrouhlené až velmi mělce vykrojené, řapíky v délce čepelí, které jsou 6 - 8 mm dlouhé, lysé, trojžilné. První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě listové růžice, jsou trojčetné, mají tenké řapíky, přes 20 mm dlouhé, jednotlivé lístky jsou široce okrouhlé, čepele mají asi 10 mm v průměru a jejich řapíčky jsou asi v délce poloviny čepelí, které jsou v koncové části nepravidelně laločnaté až hrubě vroubkované, lysé, s výraznou žilnatinou. Další listy jsou členitější, postupně dvakrát trojčetné až dvakrát zpeřené a podstatně větší.

Čeleď:
Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje kolem lesních potoků v humózních lesích, na prameništích a v nivách z podhorského až do subalpínského pásma roztroušeně.

Použití:
Někdy se tento druh pěstuje v parcích.
Nové fotografie rostlin