Zpět na seznam

Záplevák zahradní

Helenium x hybridum

Foto: Záplevák zahradní
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá, červená
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Zápleváky jsou typické novosvětské hvězdicovité rostliny. Většinou jsou žlutokvěté, vitální a odolné. Kvetou v polovině léta a na podzim. V Zahradách se pěstují se asi tři druhy. Nejznámější byl záplevák podzimní (Helenium autumnale), rodičovský taxon zahradních zápleváků. Původně rostl v lesních pláštích, na lesních světlinách a na loukách amerického středo- a severozápadu a také v přímořských oblastech a v jihozápadní Kanadě.
Záplevák zahradní se pěstuje v řadě kultivarů lišících se raností či naopak pozdním kvetením, barvou a stavbou úborů. Kultivar ´Baudirektor Linne´ má úbory bronzově červené, ´Rubinkuppel´ rudé, ´Feuersiegel´ ostře žluté, červeně žíhané, ´Waltraud´ červenohnědé, zlatě lemované. Rané odrůdy jsou více větvené a celkově nižší než pozdní. Kvetou asi o měsíc dříve a často znovu vykvetou.
Zápleváky jsou vytrvalé byliny, v plném květu 100 -140cm vysoké (rané nižší kultivary jen 70 -90cm. Lodyhy mají silné až tlusté, přímé, olistěné. Listy jsou sbíhavé a tvoří na lodyhách jakási křídla. V horních patrech se větví do chocholičnatých květenství. Úbory mají vystouplé terče a paprsky široké, u původního druhu žluté, červeně žíhané, sehnuté mírně nazpět. Kultivary mají široce trojúhelníkové jazykovité květy na okraji zvlněné až vroubkované.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Asi 30 druhů této rostliny roste v Severní Americe a v Mexiku.

Pěstování:
Zápleváky vyžadují dostatek tepla, slunce a dostatečnou zálivku. Sucho nesnášejí. Po odkvětu se doporučuje hluboké seříznutí.

Množení:
Zápleváky se množí dělením pouze na jaře, kdy se také mohou přesazovat. Na podzim se nedoporučuje s rostlinami hýbat.
Nové fotografie rostlin