Zpět na seznam

Vstavač nachový

Orchis purpurea

Foto: Vstavač nachový
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 30 cm do 70 cm
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, náročné
Popis

Vstavač nachový je statná, vytrvalá bylina vysoká 30 -70cm, při vadnutí voní kumarinem. Hlízky jsou vejcovité, lodyha přímá, v dolní části s podlouhlými až úzce vejčitými, na bázi objímavými, dost dužnatými listy s voskovým povlakem.

Květenství je hustý, všestranný klas, velký 5 -25cm. Květy jsou souměrné, vnější a dva vnitřní okvětní lístky jsou skloněné v krátkou, uzavřenou, tupou, hnědočervenou přilbu, střední vnitřní lístek přechází v třídílný, skloněný ostruhatý pysk, jehož střední díl je trojlaločný, 11 -20mm dlouhý, bělavý nebo světle růžový, nepravidelně purpurově skvrnitý, ve výkroji laloků je malý zoubek.

Tyčinka je jedna, pylová zrna jsou slepená ve dvě brylky, blizna je trojlaločná, prostřední lalok přeměněný v zobánek s jamkami pro stopky brylek. Semeník je překroucený, plod je tobolka s velmi drobnými semeny.

Rostlina kvete od dubna do června.

Čeleď:
Orchidaceae – vstavačovité

Výskyt:
Tento vstavač roste na sušších travnatých svazích, ve světlých lesích v horských polohách v jižní Evropě, asijské části Turecka, v Alžírsku, vzácně u ve střední Evropě. V ČR je to silně ohrožený druh.
Nové fotografie rostlin