Zpět na seznam

Všedobr horní

Imperatoria ostruthium

Foto: Všedobr horní
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, trojboké
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Všedobr horní je trvalka dorůstající až 1m. Má krátký, hlízovitý, asi na prst tlustý oddenek, ze kterého vyráží jednoduchá, přímá, dutá, rýhovaná, nahoře chudě větvená lodyha. Listy jsou jednoduše nebo dvojitě trojčetné, složené z vejčitých lístků a úkrojků, nestejně pilovitých. Bílé květy jsou složeny do bohatých okolíků. Rostlina kvete od června do září. Plodem je vejčitá, křídlatá dvojnažka.

Čeleď:
Apiaceae - miříkovité

Pěstování:
Všedobr roste v křovinách, na sutinách a na vlhčích loukách. Někdy se také pěstuje. Je třeba si dát pozor na snadnou záměnu se smldníkem lékařským (Peucedanum officicinale), nebo s jinými druhy rodu smldník.

Sklizeň:
Sbíráme nejčastěji oddenek, tzv. Mistrův kořen. Nať se sbírá spíše výjimečně.

Použití:
Droga má ostrý, aromatický pach a palčivě nahořklou chuť. Nejlépe ji uchováme hermeticky uzavřenou, protože je velmi hydroskopická, snadno vlhne a plesniví, nebo je napadána hmyzem.
Důležitou obsahovou složkou je terpenická silice s limonenem, phellandrinem, pinenem, dále aromatické hořčiny, třísloviny, kumarinový derivát ostruthin, organické kyseliny, pryskyřice, vosky a některé další látky.
Droga je močopudná, podporuje trávení, vykašlávání a pocení, uklidňuje. Je velmi vhodná při nechutenství se sníženým vylučováním šťáv, při nadýmání a křečovitých bolestech břicha jiného původu. Léčivě působí při katarech horních cest dýchacích a při bronchitidě. Vhodná je také při astmatu. Zlepšuje stav revmatiků a lidí trpících dnou a kožními chorobami, protože zvyšuje vylučování odpadních látek močí a potem. Způsobuje centrální útlum, a tím odstraňuje pocity úzkosti a psychického napětí a prohlubuje spánek.
Naťová droga je vynikajícím protirevmatickým lékem pro zevní použití, kdy se aplikuje formou koupelí nohou nebo rukou obden šest týdnů.
Nejlepší lékovou formou je tinktura, při podání formou čaje může citlivějším osobám vadit nepříjemná chuť.
Drogu řadíme mezi silněji působící bylinná léčiva a podle toho s ní také zacházíme. Není určena pro dlouhodobé užívání a dávkování se nesmí překračovat. Vyšší dávky mohou způsobit nevolnost, zvracení, podráždění sliznic trávícího ústrojí a depresivní stavy. Droga není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti do šesti let. Naopak v geriantrii je její použití velmi prospěšné. Lze ji podávat jak samostatně, tak ve směsích.
Vzhledem k neobyčejně silnému působení byliny je nejvhodnější homeopatické zpracování očištěného oddenku, který by měl být sbírán v zimě nebo na jaře, protože na podzim není dost silný. Tinktury užíváme především jako stomachikum, při uklidnění břišních potíží, při bronchitidě, nadýmání apod. Lze ji použít jako sedativum i afrodisiacum. Působí také velmi dobře na ledviny a močové cesty, dokonce jako pomocný lék při cukrovce.
Mistrův kořen je prastará kouzelná bylina, kterou farář Kunzle řadil mezi byliny tzv. Táhnoucí, protože vytahuje z těla různé neduhy. Ve středověku platil oddenek dokonce jako univerzální lék. Sušený a umletý mohl soužit jako základ mastí. Do masťového základu se mohl vmíchat buď přímo nebo formou tinktury. Mast slouží jako prostředek k hojení ran a kožních defektů.
Nové fotografie rostlin