Zpět na seznam

Stračka vyvýšená

Delphinium elatum

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 50 cm do 25 cm
Barvy rostliny modrá, bílá, růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů dlanitě složené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Stračky jsou krásné zahradní květiny. Patří do rodu Delphinium. Rod dostal jméno podle tvaru květu, který údajně připomínal hlavu delfína.
Botanika dnes rozeznává 350 -400 druhů straček, původních v květenách severního mírného pásu. Jen několik druhů a jejich kříženců se stalo natolik oblíbenými, že patří k ozdobě mnoha zahrad. Je to především Delphinium elatum - stračka vyvýšená), která je jedním z rodičů zahradních straček, většinou označovaných jako Delphinium x cultorum nebo Delphinium x hybridum. dnešní počet kultivarů zahradních straček se odhaduje na stovky. Rozdíly mezi nimi jsou málo zřetelné a často se zaměňují. Typickou barvou květů je modrá, ale existují i kultivary bílé nebo růžové. Zahradníci rozlišují několik skupin zahradních straček:
1. Kultivary, ve kterých převládají znaky stračky vyvýšené, tzv. Elatumhybridy.Charakteristický je pro ně mohutný, téměř nevětvený hlavní hrozen květů. 2. V Německu převládají odrůdy jednoduché, v Anglii plnokvěté.
V Americe, v Kalifornii, byla vyšlechtěna skupina Pacific-hybridy. Jsou podobné anglickým stračkám,množí se semeny.
3. Třetí skupinou jsou tzv. Belladona-hybridy, které mají řídké bohatě větvené lodyhy.
Stračky jsou vytrvalé byliny s lodyhami 50 -250cm vysokými. V zemi mají přímý, dřevnatějící oddenek. Listy jsou střídavě postavené, nápadně dlanitodílné. Květy vyrůstají v hroznech a jsou symetrické. Mají pět okvětních lístků, z nichž horní je protažen v ostruhu, mnoho tyčinek a 3 -5 pestíků. Kromě toho jsou v květech i nektarové lístky. Stračky kvetou v červenci a opyluje je hmyz. Plody jsou měchýřky.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Stračka vyvýšená roste ve středoevropských horách, ve Střední Asii a na Sibiři - v subalpinských nivách, na hlubokých půdách okolo pramenišť a horských bystřin.

Pěstování:
Stračky vyžadují hlubokou výživnou půdu a vydatnou zálivku, hlavně v suchých obdobích. Ihned po odkvětu je třeba hluboko seříznout stonek, přihnojit a prolít vodou. Po tomto opatření často vykvetou koncem léta podruhé. Některé kultivary potřebují opěry (vyvazování k tyčkám).
Nové fotografie rostlin