Zpět na seznam

Šťavel kyselý

Oxalis acetosella

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list, stonek
Popis

Šťavel kyselý je drobná, vytrvalá bylina, jejíž listy vyrůstají přímo z oddenků.

Květy vykvétají brzy na jaře, jsou bílé.

Plodem je pětipouzdrá tobolka, v obrysu oválná, ve vrcholu pozvolná, k bázi náhle zúžená. Má pět silně vyniklých žeber, mezi nimiž jsou ještě zvlněná žebra, kterými tobolka puká. Tobolky jsou hladké, lysé, v době zralosti zelené nebo zelenohnědé barvy. Vytrvávající kalich sahá asi do jedné třetiny plodu a je chlupatý. Tobolka je asi 8 mm dlouhá a 6 mm široká. Plody, které jsou po jednom na vrcholu dlouhé stopky, mají asi osm semen.

Semena jsou vejcovitá, na bázi mírně zašpičatělá, na vrcholu zaokrouhlená, po obou stranách semena je šest až sedm podélných žeber, která jsou často zvlněná. Barva osemení je rezavě hnědá. Semena jsou průměrně 2,5 mm dlouhá a 1,5 mm široká.

Klíční listy jsou okrouhlé, mají 5 - 6 mm v průměru, na konci úzký, nepatrný výkrojek, jsou krátce řapíkaté, lysé až roztroušeně kratince chlupaté. První listy vyrůstají střídavě a vytvářejí přízemní růžici, jsou trojčetné, s jednotlivými lístky obsrdčitými, přisedlými, roztroušeně chlupatými na okraj čepelí a na řapících a nepatrně také na rubu čepelí. Řapíky prvních listů jsou 20 - 30 mm dlouhé.

Čeleď:
Oxalidaceae – šťavelovité

Výskyt:
Druh roste v humózních lesích z nížin až do hor, tvoří rozsáhlé porosty světle zelených listů, které připomínají jetelové čtyřlístky.

Množení:
Rostlina se rozmnožuje pouze vegetativně, podzemními oddenkovými výběžky, ale také generativně semeny, která zrají v červnu a jsou ihned po dozrání vymršťování z plodů na vzdálenost až jeden metr. Klíční rostliny se objevují brzy zjara.

Použití:
Rostlina obsahuje více než 1% kyseliny šťavelové a je někdy používána v lidovém léčitelství. Je jedovatý, je nutné dbát na to, aby ho nekonzumovaly děti.
Nové fotografie rostlin