Zpět na seznam

Smetanka lékařská

Taraxacum officinale

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny květ, list
Popis

Smetanka lékařská je trvalka, kterou zná snad každý z oblasti středního pásma. Lidově se nazývá pampeliška.

Nažky sestavené do kulovitých plodenství jsou v obrysu podlouhlé, na vrcholu protažené v dlouhý zobánek ukončený velkým, vytrvalým, pernatým chmýrem. Oplodí je žebernaté, na bázi jsou nažky hladké, na vrcholu vybíhají žebra v krátké osténkaté výběžky, které se směrem k bázi zmenšují. Povrch nažky je matný, má středně hnědou nebo hnědošedou barvu, chmýr je špinavě bílý. Nažky jsou asi 3,5 mm dlouhé a 1,1 mm široké. Jedno plodenství obsahuje kolem sto padesáti nažek.

Klíční listy jsou oválné, 6 - 8 mm dlouhé, lysé, na konci zaokrouhlené, naspodu stažené v krátké ploché řapíky. První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě přízemní růžice, jsou oválné až podlouhle obvejčité, na konci tupě špičaté, naspodu klínovitě zúžené v plochý řapík v délce asi poloviny čepele. První listy má většinou dva páry nevýrazných zoubků, další listy jsou postupně zřetelněji vykrajovaně zubaté, zejména v prostřední třetině listu. Listy jsou asi 10 - 30 mm dlouhé, lysé, se zřetelnou střední žilkou, na líci lesklé, často načervenalou a na rubu kýlnatou.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Rostlina roste na volných místech v záhonech, v trávnících i ve vytrvalých pícninách, kde je smetanka lékařská vzhledem ke své regenerační schopnosti úporným plevelem. Kořeny poškozené při zpracování regenerují z úlomků. Do jednoho roku nažky ztrácejí téměř zcela klíčivost.

Množení:
K obecnému rozšíření smetanky přispívá její nenáročnost, přizpůsobivost, velká konkurenční schopnost. Nažky produkované ve velkém množství, klíčí pohotově téměř po celé vegetační období. Nažky se šíří větrem i vodou.

Použití:
Pampeliška je dobrým krmivem s důležitou rostlinou medonosnou, používanou také v lidovém léčitelství. Mladé listy se pro svou hořkou chuť používají do salátů a květenství na sirup.
Nové fotografie rostlin