Zpět na seznam

Sápa hlíznatá

Phlomis tuberosa

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny fialová, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, srdčité, vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy
Popis

Sápa hlíznatá je trvalka vysoká až 150 cm, oddenek má kulaté hlízky. Čtyřhranná lodyha je nachově červená, nevětvená, nebo rozvětvená pouze nahoře.

Má růžici přízemních listů, velkých až 30 cm, dlouze řapíkatých, na bázi hluboce srdčitých, podlouhle vejčitých až vejčitě kopinatých, 20 - 25 cm dlouhých, 12 až 15 cm širokých. Na vrcholu jsou tupě špičaté, na okraji vroubkované, podél žilnatiny svraskalé. Na líci jsou roztroušeně chlupaté, s krátkými chlupy, na rubu jsou plstnaté.Lodyžní listy jsou menší.

Květenství je složené z lichopřeslenů, hustých, se 14 až 40 květy. Lichopřesleny jsou oddálené, v úžlabí kopinatých přisedlých listenů, 3 - 7 cm dlouhých, na bázi klínovitých. V okolí květů jsou ještě 3 až 4 šídlovité listence, 7 až 11 mm dlouhé, na bázi srostlé, řídce chlupaté. Květy mají kalich trubkovitý, hranatý, 8 - 13 mm dlouhý, s 10 žilkami. Kalich je lysý, ale v horní části roztroušeně chlupatý s krátkými stopkatými žlázkami. Koruna je dlouhá 15 až 20 mm, světle nebo fialově růžová.

Plody jsou jehlancovité tvrdky, 5 - 6 mm dlouhé, černohnědé, na vrcholu krátce chlupaté.

Rostlina kvete od června do července.

Čeleď:
Lamiaceae – hluchavkovité

Výskyt:
V ČR roste na nejteplejších stanovištích, v jižní Moravě. V Evropě od západního Bulharska, Rumunska, přes Maďarsko, východní Rakousko, na jihu Slovenska. Synatropně roste v Německu.

Roste na výslunných, mírně zastíněných, travnatých stráních, mezích, v opuštěných sadech. Vyžaduje hlinité, hlinitopísčité půdy, zásadité až neutrální, vždy bohaté na živiny.
Nové fotografie rostlin