Zpět na seznam

Šanta kočičí

Nepeta cataria

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 60 cm
Barvy rostliny bílá, narůžovělá
Barvy listů šedozelená, plstnaté
Tvary listů pilovité, srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny květ, list
Popis

Šanta kočičí je trsnatá vytrvalá rostlina, vysoká až 60cm. Má přímou větvenou čtyřhrannou lodyhu, hustě a krátce plstnatou. Listy jsou srdčité, vroubkovaně pilovité, na rubu šedoplstnaté. Květy jsou malé bílé nebo slabě narůžovělé, rozkvétají od července do září. Jsou uspořádané do lichopřeslenů, které vyrůstají v paždí listů. K dostání je celá řada zahradních kultivarů s modrými nebo fialovými květy.

Rodové jméno „Nepeta“ je odvozeno od římského města Nepeti, kde se šanta kdysi hojně pěstovala. Druhové jméno pochází z její přitažlivosti pro kočky. Jakmile najdou porost šanty kočičí, budou šťastně žvýkat listy, válet se po rostlinách a svinou se mezi listy do klubíčka. Tato reakce je pravděpodobně způsobena vůní rostliny, která je podobná vůni feromonů, které vylučuje opačné pohlaví.

Existovala také domněnka, že rostliny vypěstované ze semen nebudou kočky přitahovat, pokud se nepřesadí nebo nebudou množit vegetativně. Podstata tohoto faktu spočívá pravděpodobně v tom, že rostlina se během přesazování i při největší opatrnosti vždycky poraní a okamžitě se z ní šíří pach chemických látek, který přiláká kočky z okolí.

Šanta kočičí se po staletí používala jako chuťová přísada i jako léčivá rostlina. Sušené listy jsou slabě halucinogenní, často se kouřily v dobách bídy, aby lidé unikly strastem reálného života.. věřilo se, že žvýkání kořene dodá více průbojnosti i velmi plachým osobám a způsobí, že lépe obstojí v hádkách a sporech. Jeden popravčí prohlásil, že by nikdy nemohl svou práci vykonat, kdyby před tím nesnědl kousek kořene šanty.

Před tím, než se začal dovážet pravý čaj z Indie a Číny připravovali vesničané čaj z šanty kočičí. Léčitelé tímto čajem zklidňovali pomatené osoby a dívali ho pít lidem toužícím po větší plodnosti. Culpepper důvěřoval pověsti šanty kočičí jako byliny plodnosti, proto doporučoval neplodným ženám přidávat ji do koupele.


Původ:
Šanta kočičí je původem z Evropy a některých částí Asie. Roste v horských oblastech, blízko potoků a řek, podél cest, na mezích a křovinách.

Pěstování:
Šantu kočičí můžeme vypěstovat ze semen vysetých na jaře přímo do půdy. Mladé rostlinky musíme chránit, dokud dobře nezakoření a neodrostou, jinak je zničí kočky. Později je protrháme na vzdálenost 30cm.

Rostlina vyžaduje propustnou půdu, slunné nebo slabě zastíněné stanoviště.

Sběr:
Mladé rostliny se trhají podle potřeby a suší se pro další použití. Květenství se sbírají, kdykoli.

Použití:
V nálevech se používají listy a květenství. Šanta je vhodná k léčení nachlazení a horečky, protože podporuje pocení a snižuje teplotu. Pití čaje nebo žvýkání čerstvých listů pomáhá od bolestí hlavy nervového původu, obecně má šanta relaxační účinky.

Pomáhá při podrážděném žaludku, poruchách trávení, při kolikách a může obnovit pravidelnou menstruaci. Nálevy se mohou použít zevně ke zklidnění podrážděné pokožky temene hlavy, podobně jako placky z rozdrcených listů a květenství na pohmožděniny.
Nové fotografie rostlin