Zpět na seznam

Rdesno hadí kořen

Bistorta major

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 60 cm
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny list, stonek
Popis

Hadí kořen větší je vytrvalá rostlina, vysoká až 60cm. Má široké, podlouhle vejčité, na bázi uťaté listy, černohnědý zprohýbaný oddenek s červenou dužinou. Husté klasy růžových květů rozkvétají od června do září.

Latinské jméno „Bistora“ je odvozeno ze dvou latinských slov - „bis“ neboli „ dvakrát“ a „ tortus“, což znamená „zkroucený“. Vztahuje se to k hadovitému tvaru oddenku, a vysvětluje to i původ dalších jmen této rostliny, včetně lidových názvů.

Hadí kořen byl ve středověku běžně pěstovanou bylinou, pro kuchyni i pro léčebné účely. Věřilo se také, že nálev z této rostliny odhání strašidla. Oddenky rostliny obsahují velké množství škrobu a mají svíravé účinky. Proto se v dobách hladomoru považoval hadí kořen za prostředek, který stáhne vnitřnosti, omezí požadované množství stravy a utiší hlad. V Rusku a na Sibiři se v době nedostatku potravin přidávaly oddenky do chleba nebo se opékaly. Hadí kořen se tradičně jedl také o Velikonocích. Na severu Británie se pořádá každoroční soutěž o nejlepší puding z hadího kořene.

Původ:
Hadí kořen pochází ze severní a střední Evropy, z hor jižní Evropy a Malé a střední Asie. Roste na všech vlhkých půdách, ve stínu i na slunci, na vlhkých loukách a na březích potoků a řek.

Pěstování:
Hadí kořen vyžaduje stále vlhkou výživnou půdu a slunné nebo i stinné stanoviště.

Množení:
Vegetativní množení plazivými oddenky je možné na jaře nebo na začátku podzimu.

Sběr:
Listy sbíráme v létě, květy kdykoli. Lodyha se sbírá během září až října.

Použití:
Odvar z oddenku pomáhá při průjmu, úplavici, žloutence, zánětu kloubů, kašli, bolestech v krku, jako mírné sedativum a k výplachu úst při vředech. Mast z lodyh a listů se může použít na ekzémy, vředy a lupénku. Prášek ze sušených oddenků, používaný zevně a přímo na rány, pomůže zastavit krvácení, včetně krvácení z nosu. Obklady z kořenů nebo listů pomohou utišit bolest pohmožděnin a pokousání.
Je třeba se vyhýbat plodům, které jsou jedovaté.
Nové fotografie rostlin