Zpět na seznam

Pupalka missourská

Oenothera missouriensis

Foto: Pupalka missourská
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 20 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky
Popis

Rodové jméno Oenothera pochází z řečtiny. Starověcí učenci Dioskorides a Theofrastos označovali výrazem „onothéras“ příbuznou vrbovku chlupatou (Epilobium hirsutum) ze stejné čeledi. Je to složené slovo - „oinos“= víno a „ther“= (divoké) zvíře. Tradovalo se, že vinný výluh z kořenů zkrotí každé divoké zvíře.
Pupalky jsou velký rod, čítající asi 100 druhů, ale v zahradách se pěstují jen některé z nich. Farmacie se na tento druh zaměřuje, protože pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je perspektivní léčivou rostlinou. Pěstovala se už od začátku 19. století v klášterních zahradách.
V okrasné zahradnictví je známá spíše pupalka missourská. Jako všechny pupalky otevírá květy až vpodvečer. Z ostatních pupalek se jako trvalka pěstuje také pupalka čtyřhranná (Oenothera tetragona), vysoká až 50cm, s lodyhami zakončenými hroznem postupně rozkvétajících zlatožlutých květů. Pěstuje se také v několika kultivarech.
Pupalka missourská je poléhavá, hluboko kořenící trvalka, asi 20cm vysoká, se silnými dužnatými červenohnědými lodyhami, nesoucími úzce kopinaté listy. Z úžlabí listů vyrůstají stopkaté, překvapivě velké, až 12cm v průměru, sírově žluté, čtyřčetné, doširoka rozevřené květy s dlouhou úzkou trubkou vyrůstající z přisedlé češule. Kvete během celého léta, od června do října. Má nápadně velká semena.

Čeleď:
Oenotheraceae - pupalkovité

Původ:
Pupalka missourská pochází z povodí řeky Missourii a z jihovýchodních států USA.

Pěstování:
Tato pupalka je nenáročná, vyžaduje jen propustnou půdu a otevřené výslunné stanoviště. V příliš bohatých půdách se rozrůstá, zabere plochu ač jeden metr čtvereční, ale kvete méně.

Množení:
Pupalka se množí semeny, často i samovýsevem. Poléhavé lodyhy někdy zakoření a pak je lze oddělit.

Použití:
Tato pupalka se vysazuje zejména jako nízká kvetoucí rostlina do skalek.
Nové fotografie rostlin