Zpět na seznam

Pryskyřník litý

Ranunculus sceleratus

Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné
Použití rostliny osázení vodních ploch
Popis

Pryskyřník litý patří k bažinným druhům našich pryskyřníků. Má drobné, žluté květy.

Je to jednoletá rostlina proměnlivého vzrůstu. Existují rostliny vysoké, rozvětvené až po malé exempláře pouze s několika souplodími. Statnost rostlin závisí na době obnažení rybničního dna nebo jiného stanoviště, tedy v době, kdy klíční rostliny vznikly. Rostliny z nažek klíčící již na podzim nebo brzy z jara jsou statné, ty, které začaly svůj životní cyklus v létě, jsou drobné.

Drobná elipsoidní souplodí pryskyřníku litého obsahují rozdílný počet nažek. Nažky jsou zploštělé, v obrysu široce oválné, na obou bocích mírně vypouklé. Na vrcholu jsou protaženy v krátký silný zobánek, na bázi je podlouhlý plodní pupek, po obvodu nažky se táhne široký kýl. Zobánek je většinou umístěn asymetricky, více k jedné straně nažky, oplodí je napříč jemně svraštělé, matné nebo slabě lesklé, má slámově žlutou nebo světle hnědou barvu, zobánek a okraje plodu jsou většinou tmavší. Nažky jsou asi 1 mm dlouhé a 0,8 mm široké.

Drobné plody tohoto druhu jsou dobře přizpůsobeny k životu ve vodním prostředí, na vodní hladině plavou, mohou se dostávat do zažívacího ústrojí vodních živočichů, kteří je potom rozšiřují.

Klíční listy jsou široce oválné, čepele 2 - 3 mm dlouhé, krátce řapíkaté. První listy vyrůstají střídavě a vytvářejí přízemní listovou růžici. První list je okrouhlý, čepel má v průměru jen asi 3 mm a na konci je nevýrazně trojlaločný. Teprve další listy jsou postupně větší, výrazněji trojlaločné a počínaje pátým listem jsou pětilaločné, s jednotlivými úkrojky nepravidelně hrubě vroubkovanými. Listy jsou dlouze řapíkaté, na bázi pochvovitě rozšířené. Celá rostlina je lysá.

Celá rostlina je prudce jedovatá, zejména v čerstvém stavu. Šťáva z rostlin způsobuje puchýře a na pokožce je nebezpečná pro sliznice, zejména pro oči. Dříve se nať používala v lidovém léčitelství.

Čeleď:
Rynunculaceae – pryskyřníkovité

Výskyt:
Rostlina roste od června do podzimu na obnažených dnech rybníků, na bažinných loukách a v mokrých příkopech roztroušeně z nížiny až do horských poloh.
Nové fotografie rostlin