Zpět na seznam

Pochvalec šišákový

Solenostemon scutellaroides

Foto: Pochvalec šišákový
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 30 cm
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Jestli se dá tato rostlina zařadit mezi letničky je diskutabilní. Většina lidí ji považuje za pokojovou rostlinu, většinou označovanou jako „africká kopřiva“. Zahradníci se zřejmě zase pozastaví nad tím, proč není uvedena po obvyklým názvem Coleus x blumei. Podle příručky D.J. Mabberleye z univerzity v Oxfordu, vydanou pod názvem The plant - book, je tato rostlina zařazena mezi letničky.
Pochvalec je ozdobný svou kresbou na listech. Ještě nedávno ale znamenalo zajištění dostatečně stejnorodých rostlin ptacné a zdlouhavé řízkování. Moderní kultivary, jako je např. ´Sakatas Coleus Rainbow´, je možné množit ze semen a jsou poměrně vyrovnané v potomstvu. Tam, kde má naopak vyniknou pestrá kresba v různém provedení, se mohou uplatnit rovněž generativně množené pochvalce ze skupiny Macrophyllus. Ty jsou 20 -30cm vysoké a vhodné pro letní záhony.
Pochvalec šišákový se pěstuje jako měkká bylina s hranatou, vzpřímenou, chudě větvenou lodyhou se vstřícnými, na okraji zubatými nebo vroubkovanými listy s pestrou kresbou. Květy jsou nenápadné, bledě modré, typicky pyskaté, ale při pěstování jsou nežádoucí. Rostlina je trvalka až polokeř, ale jak pro pokojové i pro venkovní použití se pěstuje jako letnička nebo krátkověká trvalka.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Pochvatec šišákový pochází pravděpodobně z Nové Guineje. Na jeho vzniku se podílely africké i asijské tropické druhy.

Pěstování:
Pokud rostlina žene do květu, je nutné ji zaštípnout. Aby rostliny nebyly příliš vzrůstné a více se uplatnily jako letničky s kobercovou pokryvností, ošetřují se různými růstovými retardátory.
Sazenice vysazujeme na záhon koncem května, nesnášejí mráz. Na půdu nemají žádné zvláštní nároky, prospívají jak na plném slunci, tak v polostínu.

Množení:
Pochvatec se množí nejčastěji řízkováním, vrcholové řízky zakoření i ve vodě, nebo také semeny vysévanými kdykoli během roku. Klíčí na světle při teplotě 20 -24°C asi během 14 dní.

Použití:
Pochvatec našel v mnoha zemích uplatnění jako kobercová rostlina pro plošné, zejména pravidelné, ornamentální výsadby.
Nové fotografie rostlin