Zpět na seznam

Ocún zahradní

Colchicum hybridum

Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Barvy rostliny fialová, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky, v lékařství
Použitelné části rostliny květ, plod, hlíza
Popis

Ocún je cibulovina velmi podobná šafránu, ale nemá s ním nic společného. Krokusy vykvétají na jaře, ocúny jsou podzimními rostlinami. Ocún má šest okvětních tyčinek, krokus jen tři. Ocún má krásné pohárkovité květy s až 20cm dlouhými stvoly, vyrůstajícími přímo z půdy. U báze, kde jsou tyčinky mají krokusy vždy žlutooranžové zbarvení. Jinak kvetou různými odstíny bílé, růžové a fialové barvy. Květy krásně voní. Na jaře roste ocún v mohutných trsech úzkých listů. Je odolný vůči mrazu. Ocún kvete od září do listopadu. Lidově se mu říká podzimní šafrán. Pěstují různé druhy ocúnu: Colchicum speciosum má smetanově bílé květy, Colchicum tenorii květy fialové, Colchicum bornmuelleri má vnější stranu květních lístků fialovou a jícen bílý, růžovofialové květy má Colchicum cilicium. Existují také dvoubarevné odrůdy, např. Colchicum Autumn Herald .


Čeleď:
Colchicaceae - ocúnovité

Výskyt:
Ocún roste téměř po celé Evropě, v horských oblastech na slunných stanovištích, v nížších nadmořských výškách spíše v polostínu, vždy na vlhkých místech.

Pěstování:
Pokud chceme ocún pěstovat, dopřejeme mu spíše polostín. Cibule sázíme od konce srpna do října, aby příští rok na podzim vykvetly. Sázíme 15cm hluboko. Rostlina vyžaduje dobře propustnou vlhkou humózní půdu.

Použití:
Pro svou pozdní dobu květu a dekorativná vzhled je ocún vyhledávanou rostlinou zahrádkářů. Užívanou částí rostliny jsou semena, hlíza, někdy květ. Tobolky se skoro dozrálými semeny se uřežou v červnu a červenci, dosuší se a vyklepou z nich semena. Hlízy se sbírají v červenci a květy na podzim.
Celá rostlina je jedovatá, obsahuje jedovaté alkaloidy. Rostlina se používá při revmatických onemocněních, zejména dny, protože snížuje obsah kyseliny močové v krvi. Protože je ale velmi jedovatá, může léčbu předepsat jen zkušený lékař. Při otravě se dostavuje nevolnost, bolest v ústech, koliky, může nastat i smrt.
Rostlina není vhodná k řezu.

Množení:
Ocún množíme začátkem léta dělením trsů.
Nové fotografie rostlin