Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 20 cm do 40 cm
Požadavky rostliny slunce, polostín
Popis

Různé druhy rodu Impatiens mají velmi rozdílný vzhled a rostou po celém světě.My známe Impatiens jako domácí divoce rostoucí rostlinu, netýkavku nebo jako letničky pěstované v zahradě. Některé druhy můžeme pěstovat jako vytrvalé hrnkové rostliny.

Impatiens walleriana, nazývaní ančička, sultánka nebo pilná lízinka je trvalka , která roste keřovitě a dorůstá do výšky 20 až 40cm. Rozvětvené výhony jsou silné, dužnaté a křehké. Na jejich vrcholech se stále objevují nová poupata. Květy jsou ploché, bílé nebo ve všech odstínech růžové a červené barvy až po tmavě fialovou. Existují také dvoubarevné odrůdy a s tmavým očkem. V teplé místnosti a na světle kvetou po celý rok.

Jako pokojové rostliny jsou oblíbené tzv. Impatiens Nová Guinea – hybridy. Tyto balzamíny mají podlouhlé, tuhé, často hnědočervené nebo pestré listy, mají mohutnější vzrůst, větší květy a jsou odolnější k vysokým teplotám.

Původ:
Impatiens walleriana pochází z tropické východní Afriky.

Pěstování:
Balzamína vyžaduje světlé až polostinné, mírně teplé a vzdušné stanoviště, v zimě chladnější s teplotou 10 -16 stupňů, minimálně 10.
Vlhkost udržujeme vyrovnanou podřízenou teplotě. Při nižších teplotách zaléváme opatrně.
Balzamíny patří k vděčným hrnkovým rostlinám jen pokud je nepěstujeme na příliš tmavém nebo příliš teplém stanovišti. Snesou sice po určitou dobu polostín, ale málo kvetou. Občas můžeme rostliny zaštípnout, aby měli kompaktnější růst. Starší rostliny musíme včas přemnožit.

Hnojení:
Přihnojujeme pravidelně v období růstu jednou za 7 až 14 dní.

Přesazování:
Přesazujeme podle potřeby na jaře do humózního substrátu ( pH okolo 6).

Množení:
Množíme řízky, které snadno zakoření během celého roku.Impatiens walleriana se množí také na jaře výsevem.

Choroby, škůdci:
Škůdci se vyskytují jen vzácně a to hlavně při nadměrné teplotě a suchém vzduchu. Svilušky a molice se vyskytují jen při pěstování pod sklem.
Nové fotografie rostlin