Zpět na seznam

Měsíček lékařský

Calendula officinalis

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 5 cm
Barvy rostliny žlutá, oranžová
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín
Použití rostliny do vázy, nádoby, ornamentální výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny květ
Popis

Měsíček lékařský je jednoletá rostlina odolná vůči mrazu, vysoká 30 -40cm. Je to velmi oblíbená okrasná rostliny, která má také léčivé účinky.

Kvete po celé léto. Jeho květy mají v průměru 4-7cm a jsou tvořeny paprskovitě uspořádanými okvětními lístky. Používají se k barvení a kořenění pokrmů. Listy jsou středně zelené a masité. Můžeme je použít do salátů a zeleninových pokrmů. Semena má měsíček asi 5mm dlouhá, srpkovitá, po dozrání světle až středně hnědá.

Čeleď:
Asteraceae (hvězdnicovité)

Použití:
Květy i listy měsíčku jsou jedlé a lze z nich připravit léčivý čaj. V lidovém léčitelství byl měsíček určený k léčbě žaludečních a střevních potíží, při očních chorobách, otevřených ranách a vředech dokonce i při neštovicích a rakovině a také měl chránit proti nakažlivým nemocem.

Měsíček byl velmi oblíben v 17. a 18. století, spotřebovávalo se ho velké množství.
Tato rostlina působí protizánětlivě a podporuje hojení ran. Byl neocenitelný během první světové války, kdy se nedostávalo léků.

Dnes se měsíček používá do hojivých mastí, tinktur a homeopatických přípravků pro léčbu kožních nemocí , jako jsou vředy, ekzémy a opruzeniny. Urychluje léčení zažívacího traktu, podporuje lymfatický systém a pomáhá při nateklých mízních uzlinách.

Výborně působí při virových a bakteriálních infekcích, např. při mykóze nohou. Nálev čistí rány a podporuje jejich hojení.

Měsíček nesmíme zaměňovat s upolínem, který je mírně jedovatý, ani s rudbekií, která má jiné použití. V těhotenství a v době kojení se měsíčkový čaj neužívá vnitřně.

V domácnosti můžeme tuto bylinu použít jako barevný akcent do dekorativních směsí potpourri. Listy se přidávají do salátů a zeleninových pokrmů, okvětní lístky s koprem nebo pažitkou k rybím pokrmům a salátům a dá se použít také na obarvení rýže místo šafránu.

V kosmetice se měsíček osvědčil jako přísada do pleťových vod, k oplachování hnědých vlasů a ke koupeli očí proti únavě.

Pěstování:
Měsíček musí mít slunné stanoviště, jílovitou nebo chudou půdu s dobrou drenáží. Na zahradě dokáže měsíček odpuzovat škodlivý hmyz od jiných květin. Kvete neúnavně od začátku léta do podzimu.

Množení:
Měsíček množíme semeny, které vyséváme na podzim pro rané květenství a ještě jednou na jaře pro pozdní květenství.

Sklizeň:
Sklízíme od června do září celé rostliny nebo okvětní lístky. Před sušením okvětní lístky otrháme.
Nové fotografie rostlin