Zpět na seznam

Mateřídouška úzkolistá

Thymus serpyllum

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny fialová, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, sucho, chudé půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky, půdopokryvná rostlina
Popis

Mateřídoušky se v okrasných zahradách pěstují jen zřídka, spíše se vyskytují jako aromatické rostliny v bylinkové zahrádce. Přece jen by ale neměly chybět ani v okrasné zahradě. Brzy tvoří husté koberce pokrývající půdu a druhy, z nichž byly vypěstovány kultivary, se vyrovnají skalničkám. V zahradách s písčitou půdou na slunečním úpalu jsou mateřídoušky vlastně jedny z mála rostlin, které v takových podmínkách vydrží. Mateřídoušky, která byla v genofondové zahradě pěstována v malém květináčku zapuštěném do pískového lóže, se brzy rozrostla do plochy velké skoro metr čtvereční. Poléhavé lodyžky rychle zakořeňovaly a brzy bylo možné rozdělit rostlinu na několik menších.
Mateřídouška úzkolistá se pěstuje i v bělokvětém kultivaru ´Albus´, v karmínově červeném kultivaru ´Coccineus´, v šarlatově červeném kultivaru ´Purpurteppich´ aj. U některých mateřídoušek jsou známy kultivary se zlatožlutými listy nebo kultivary skvrnité. Hybrid ´Thymus citriodorus´ voní intenzivně po citronu.
Rodové jméno Thymus je odvozeno z řeckého výrazu „thýmos“, což byla antická jména několika jihoevropských mateřídoušek a saturejek. V přírodě roste velký počet druhů rodu Thymus. Jejich rozlišení je obtížné a někdy bývají shrnovány do souborných druhů, jako je právě Thimus serpyllum.
Mateřídoušky jsou vytrvalé byliny s poléhavými, hustě olistěnými lodyhami, některé dřevnatějí. Listy mají křižmostojné, celokrajné, žláznatě tečkované, vonné. Pyskaté květy vyrůstají v úžlabí horních listů a zpravidla skládají hustá koncová květenství. Základní barvou květů je fialově růžová, kultivary jsou barevně odlišné. Kvete od května do září. Plod je tvrdka.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Pěstování:
V zahradách i v přírodě vytvářejí mateřídoušky husté trsy, musí ale růst na plném světle. V polostínu jsou trsy řídké a rostliny živoří. Vyžadují teplou výslunnou polohu a suchou, propustnou a poměrně chudou půdu.

Množení:
Mateřídouška se množí méně často semeny nebo častěji dělením.
Nové fotografie rostlin