Zpět na seznam

Maranta třtinová

Maranta arundinacea

Foto: Maranta třtinová
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 45 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Maranta třtinová je vytrvalá bylina, s 5 -45cm dlouhým, 1,5 -2cm tlustým, šupinatým oddenkem a s kolénkatým, 1 -3m vysokým stonkem.

Listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané, s celokrajnými, podlouhle vejčitými čepelemi. Spodní listy mají dlouhé řapíky, horní mají dlouhé objímavé pochvy.

Květy jsou bílé, souměrné s 3cípou trubkovitou korunou, uspořádány v koncovém klasovitém květenství.

Plod je jednosemenná tobolka, která puká třemi chlopněmi.

Čeleď:
Marantaceae – marantovité

Původ:
Druh pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, z Guayany a západní Brazílie. V současné době se pěstuje i ve Střední Americe, jihovýchodní Asii, na indickém poloostrově, v Austrálii a Jihoafrické unii.

Pěstování:
Rostlina se v našich klimatických podmínkách pěstuje ve sklenících některých botanických zahrad, jiné druhy se pěstují jako pokojové.
Pěstuje se na hlubokých půdách a ve vlhkém prostředí s průměrnými teplotami alespoň 20°C, je velmi citlivá na mráz, v suchém podnebí dává jen drobné, na škrob chudé oddenky.
Sklízet se začíná když listy začínají žloutnout, asi za 10 -12 měsíců. Vyorané a vykopané oddenky se buď zpracovávají ihned, nebo se mohou před upotřebením několik týdnů skladovat. Sklizené oddenky se perou, loupají a krájejí na drobnější kousky, ze kterých se vyluhuje škrob, který se propíráním ve vodě čistí a potom suší. Marantový škrob je velmi jemný, bílý, bez chuti a zápachu.

Použití:
Domorodí obyvatelé upravují oloupané oddenky jako potravinu. Oddenky se nedají používat syrové, protože jsou jedovaté, ale Indiáni používají šťávu z nich získanou jako prostředek proti účinkům šípových jedů, proti uštknutí jedovatými hady nebo bodnutí jedovatým hmyzem. Vařením a pečením se jedovatost oddenků ztratí a dají se pak použít jako brambory.

Většina oddenků se zpracovává na škrob, který je velmi výživný a lehce stravitelný, používá se tedy do dětských pudinků a v rekonvalescenci. Používá se také v textilním průmyslu, při výrobě čokolády a v pekařství. Odpadem při výrobě škrobu se krmí hospodářská zvířata nebo se jím hnojí.
Nové fotografie rostlin